Wizyty u dentysty powinny odbywać się regularnie. Specjaliści podkreślają, że dobrze jest odwiedzić stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Co, jeśli na samą myśl o tej czynności robi się nieprzyjemnie? Dowiedz się, jak pokonać strach przed dentystą i zadbać o piękny i zdrowy uśmiech. 

Dentofobia – czym jest?

Dentofobia to mówiąc prościej strach przed dentystą i wszelkimi zabiegami przez niego wykonywanymi. Z nieprzyjemnością tą borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wielu z nich już na samą myśl o wizycie zmaga się z objawami, które sprawiają, że normalne funkcjonowanie nie jest możliwe. Do takich przejawów zalicza się między innymi:

  • pocenie się dłoni,
  • biegunkę,
  • wymioty,
  • omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • zmiany w głosie,
  • ataki paniki.

Najczęściej ze względu na wyżej wymienione objawy, wykonanie jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego jest niemożliwe. 

Strach przed dentystą – jakie ma konsekwencje?

Unikanie wizyt u stomatologa może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Brak profesjonalnej higienizacji zębów może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się bakterii w jamie ustnej. To natomiast jest przyczyną powstawania wielu chorób. Najczęstszym problemem jest próchnica. 

Jak sobie radzić ze strachem przed dentystą? 

Metod radzenia sobie z lękiem przed dentystą może być wiele. Ostateczną z nich warto dostosować do poziomu natężenia dentofobii. 

Wizyta u psychologa

W przypadku osób, dla których leczenie stomatologiczne wiąże się z traumą, najlepszym rozwiązaniem jest terapia. Najczęściej leczeniem fobii zajmują się psychoterapeuci poznawczo-behawioralni. Dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom oraz zmianie myślenia, możliwe jest zniwelowanie strachu przed wizytami dentystycznymi.

Znalezienie dobrego specjalisty 

Ważną kwestią dla osób, które zmagają się ze strachem przed leczeniem stomatologicznym, jest znalezienie wykwalifikowanego specjalisty. Dobrze, jeśli posiada on doświadczenie, odpowiednią wiedzę, a także przyjazne podejście do pacjenta. Najlepiej zaufać sprawdzonym lekarzom, posiadającym dobre opinie wśród innych osób. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a także zniwelowanie poczucia wstydu, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy fobii. Bardzo dobrych specjalistów można znaleźć w klinice AllSmiles Dental

Relaks i pozytywne nastawienie 

Kwestią, która może wydawać się dość banalna, jednak jest ona bardzo przydatna w odbywaniu wizyt, jest zrelaksowanie się tuż przed spotkaniem z lekarzem. Warto wcześniej wyjść na spacer w celu ostudzenia nerwów i odciągnięcia uwagi od lęku. Można również zdecydować się na “wynagrodzenie” w postaci ulubionej potrawy po odbyciu wizyty stomatologicznej. W takim przypadku należy najpierw zapytać lekarza, w jakim odstępie czasowym mogą być spożywane różnego rodzaju słodkości czy inne przyjemności.