Od zrobienia prania do momentu, w którym poskładane rzeczy trafią do szafy wiedzie, wbrew pozorom, całkiem długa droga. Na jednym z jej etapów siłą rzeczy pojawiają się suszarki do prania. Obecnie istnieje przynajmniej kilka sposobów, dzięki którym możesz wysuszyć swoje rzeczy: począwszy od najprostszych suszarek stojących po zaawansowane technologicznie suszarki bębnowe i pralkosuszarki. Przyglądamy się im bliżej, sprawdzamy, czym się różnią i która będzie najlepszym wyborem do Twojego domu.

1. Jak suszyć pranie w domu?

2. Suszarki stojące

3. Suszarki bębnowe

Zaznaczmy w tym momencie, że nawet gdy do suszenia ubrań wybierzesz suszarkę bębnową, dobrze jest zaopatrzyć się choćby w mniejszy model suszarki do prania stojącej. Umożliwi ona wygodne rozwieszenie szybkiej przepierki.

Jak suszyć pranie w domu?

Suszenie prania najwięcej kłopotów sprawia zimą, gdy trudno jest wywiesić ubrania na świeżym powietrzu. Nie dość, że trzeba dopilnować odpowiedniego rozwieszenia tkanin, przez co całość zajmuje sporo miejsca, to jeszcze podczas schnięcia uwalnia się wilgoć, która niekoniecznie jest korzystna dla zdrowia i mikroklimatu w domu. Jak więc suszyć pranie sprawnie?

Po pierwsze, zainwestuj w odpowiedni sprzęt – suszarkę bębnową lub stojącą. W przypadku suszarek stojących dodatkowo warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci. W miarę możliwości staraj się robić pranie o wczesnej godzinie – w ciągu dnia panuje wyższa temperatura, niezależnie od pory roku, co ułatwia schnięcie.

Suszarki stojące

Najpopularniejszym rozwiązaniem przeznaczonym do suszenia prania jest rozkładana suszarka. Jej zaletą jest mobilność: można swobodnie przenosić ją z miejsca na miejsce, co pozwala wygodnie manewrować między pokojem, łazienką, balkonem czy podwórkiem. Niepotrzebną suszarkę łatwo schowasz do szafy lub w inne miejsce, dzięki czemu nie będzie zajmowała przestrzeni.

Niestety, rozłożona suszarka wymaga sporej przestrzeni, co stanowi jej najważniejszy minus. Przy zakupie suszarki możesz zdecydować się na model poziomy lub pionowy. Te o konstrukcji wieżowej nie zajmą tak dużej części pokoju, a pomieszczą sporą liczbę ubrań.

Suszarki bębnowe

Druga, coraz popularniejsza opcja to suszarka bębnowa lub pralkosuszarka – urządzenie, które pozwala szybko i sprawnie wysuszyć odzież bezpośrednio po zakończeniu cyklu prania. Sprzęt jest wyposażony w różne programy suszenia i funkcje dodatkowe, które łatwo dopasować do wymagań konkretnego materiału.

Czym sugerować się, kupując suszarkę bębnową?

Po pierwsze, zwróć uwagę na typ suszarki. Do najprostszych zaliczają się suszarki kondensacyjne, których działanie opiera się na funkcji skraplania pary wodnej, usuwanej następnie z maszyny. Istnieje możliwość, by z taką suszarką współpracowała pompa ciepła. Połączenie sprzętu z pompą ciepła oznacza, że na etapie eksploatacji zużyjesz zdecydowanie mniej energii.

Druga istotna kwestia to wymiary suszarki. Standardowe modele mają wymiary 60 x 85 cm i głębokość od ok. 60 do 65 cm. Zdarzają się również drobne odstępstwa, na przykład 59,8 x 84,2 cm. Producenci oferują także opcję slim, jednak przeważnie modyfikacja dotyczy mniejszej głębokości. Wielkość suszarki bębnowej w bezpośredni sposób wpływa na wielkość załadunku. W suszarkach bębnowych wynosi on najczęściej od 6 do 9 kg.

Po trzecie, sprawdź zużycie energii. Ten parametr i klasa energetyczna pozwoli oszacować roczne zużycie prądu. Na koniec ustal, jakie programy i funkcje suszenia są ci potrzebne. Najlepsze urządzenia są wyposażone w gotowe programy do suszenia koszul, ręczników, różnego rodzaju tkanin, np. syntetyków czy bawełny, a także w funkcje parowe.