Okulary są niezbędne w codziennym życiu dla wszystkich osób, które mają wadę wzroku. Dzięki nim możemy poprawić jakość swojego widzenia oraz bez problemu wykonywać wszelkie codzienne czynności. Nie ulega jednak wątpliwości, że okulary zmieniają wygląd naszej twarzy. Sztuka polega więc na takim ich dopasowaniu, aby oprawki damskie zdobiły nas oraz podkreślały naturalne atuty naszej urody. W jaki sposób dopasować okulary do kształtu twarzy?

Oprawki damskie a kształt twarzy – co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności musimy ocenić, jaki kształt twarzy posiadamy. Pozwoli to na zawężenie kręgu poszukiwań do określonych modeli oprawek damskich i tym samym ułatwi wybór pary idealnie dopasowanej do naszej urody. Kształt twarzy możemy określić w bardzo prosty sposób – wystarczy zrobić sobie zdjęcie patrząc na wprost i analizując je wyobrazić sobie dwie linie. Pierwsza powinna być pionowa i przechodzić od linii włosów do środka podbródka dzieląc twarz na dwie równe połowy, druga natomiast zaczynać się mniej więcej od środka ucha i dzielić w poziomie twarz na górną część i dolną.

Jeśli obie linie są podobnej długości a nasza twarz lekko zaokrąglona, najprawdopodobniej jesteśmy posiadaczkami twarzy okrągłej i do takiego typu będziemy dobierały oprawki damskie. Posiadaczki twarzy kwadratowej mają ostrzej zarysowane rysy oraz charakterystyczną kwadratową linię żuchwy. Jeśli linia pozioma jest znacznie krótsza od pionowej, a twarz generalnie proporcjonalna, jest najprawdopodobniej owalna, jeśli natomiast podbródek jest mocno zaznaczony i tworzy charakterystyczną linię V, wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia z twarzą w kształcie serca (trójkąta), którą poznamy także po wciętej ku dołowi linii włosów. Pora powiedzieć, jakie oprawki damskie pasują do poszczególnych kształtów twarzy!

Oprawki damskie do poszczególnych kształtów twarzy

W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór oprawek damskich. Prawidłowo dobrane do kształtu twarzy oprawki będą dobrze współgrały z urodą oraz sprawiały naturalne wrażenie. Kluczem jest dążenie do wyrównania proporcji oraz nadanie twarzy bardziej harmonijnego wyglądu, co można w doskonały sposób osiągnąć za pomocą prawidłowo dobranych do kształtu twarzy oprawek.

Panie, które posiadają twarz owalną, mają pod tym względem najłatwiejsze danie – do ich kształtu twarzy będą pasowały praktycznie wszystkie typy oprawek. Posiadaczki twarzy okrągłej powinny z kolei postawić na oprawki o kanciastych, prostokątnych kształtach, które będą optycznie wydłużały ich twarz. Kobietom o kwadratowej twarzy poleca się sięgać po lekko zaokrąglone oprawki damskie, które będą kontrastowały z ich dość ostrymi liniami.

W przypadku posiadaczek twarzy w kształcie serca, nazywanej także często twarzą trójkątną, najlepszym wyborem będą oprawki damskie o zaokrąglonych kształtach, szczególnie w dolnych krawędziach. Świetnym rozwiązaniem będą także okulary z delikatnymi oprawkami oraz modele bez ramek, które dodadzą twarzy większej harmonii. Należy natomiast unikać zbyt ostrych kształtów, które podkreślą ostry podbródek oraz będą niepotrzebnie wyostrzały i tak już dość wyraziste rysy twarzy trójkątnej.