Zima to okres, w którym w szczególności dopada nas zmęczenie i ogólna niechęć do pracy oraz wykonywania wszelkich zadań. To nic dziwnego, gdyż niesprzyjająca pogoda za oknem oraz chłód potrafią skutecznie wyczerpać z nas wszystkie pokłady siły. Co więcej, krótki dzień i ciągła ciemność sprawiają, że mamy ochotę zaszyć się w łóżku, a nasz mózg błędnie interpretuje poszczególne etapy dnia. Co zatem w takim przypadku zrobić? Jak wzmocnić się w walce z zimowym zmęczeniem?

Ustal źródło zmęczenia

Zanim przystąpisz do działania, warto najpierw zastanowić się, co może stanowić przyczynę Twojego zmęczenia. Możliwe, że wcale nie stoją za tym uroki okresu zimowego, a inne czynniki, przez które właśnie brakuje Ci energii. Jeżeli jednak zastanowić się nad kwestią zimowego zmęczenia, nierzadko problem stanowi brak światła naturalnego czy zaburzenia rytmu dobowego. Są to czynniki, które zdecydowanie najczęściej towarzyszą nam podczas tego okresu. Logicznym rozwiązaniem jest wtenczas zapewnienie sobie większej ilości światła oraz zadbanie o regularny harmonogram wypoczynku.

Postaw na regularny sen

Najbardziej oczywistym wyjściem, a zarazem skutecznym, jest po prostu zadbanie o swój zdrowy sen. Nawet jeśli ciemność za oknem o 8 rano wprowadza w błąd nasz mózg, to mimo wszystko starajmy się pilnować ustalonego harmonogramu, dzięki któremu z pewnością zapewnimy sobie bardziej treściwy wypoczynek. Nie zapominajmy też o odpowiednich akcesoriach sypialnianych, a w szczególności o wygodnym materacu – to podstawa jakościowego snu!

Nie unikaj aktywności fizycznej!

Choć zimowa pogoda nie zachęca do opuszczania domu i aktywności na świeżym powietrzu, to jednak pamiętajmy, że sport to zdrowie! Nic nie zastąpi nam dobrej dawki ruchu, a wbrew pozorom regularna aktywność fizyczna może pozwolić nam pozbyć się nieustannego poczucia zmęczenia. Stymuluje ona bowiem produkcję endorfin, które są naturalnymi przeciwdepresantami i odpowiadają za lepsze samopoczucie.

Suplementuj i dbaj o zdrową dietę

W walce z zimowym zmęczeniem nie powinniśmy też zapominać o odpowiedniej suplementacji i pełnowartościowej diecie. Z racji braku słońca i ładnej pogody w szczególności zadbajmy o dostarczenie organizmowi witaminy D, która gwarantuje lepszą odporność. Jednak nie bez znaczenia pozostają również inne witaminy i minerały oraz świeże warzywa i owoce.

Zimowe zmęczenie może być uciążliwe, lecz istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z brakiem energii oraz na wzmocnienie swojego organizmu w okresie zimowym. Warto więc zadbać m.in. o regularną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę czy treściwy sen. Są to najbardziej pewne rozwiązania, które gwarantują dobre samopoczucie.

Artykuł sponsorowany.