Każdy człowiek ma swoje lęki. Jeżeli jesteś w stanie powiedzieć o sobie, że nie boisz się niczego, to zapewne jesteś w zdecydowanej mniejszości. Strach jest czymś normalnym, natomiast są też pewne zjawiska, które na pierwszy rzut oka nie muszą kojarzyć się z przerażeniem, a czymś takim są. Fobia to strach przed daną rzeczą czy też działaniem. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Czym jest fobia?

Fobia to strach przed czymś, co tak naprawdę nie ma tak wielkiego znaczenia. Można więc powiedzieć, że jest to działanie nieproporcjonalne do tego, co tak naprawdę może nas czekać. Jeżeli chodzi o fobie, to wyróżniamy:

  • społeczne
  • specyficzne
  • sytuacyjne

Są jeszcze fobie pozostałe, które jednak często są indywidualnymi strachami, więc może być to lęk przed chorobą, wykonaniem jakiegoś kroku w stronę drugiej osoby itp.

Jakie najczęściej fobie można spotkać?

Jedną z najczęściej spotykanych fobii jest klaustrofobia. Polega ona na tym, że źle czujemy się w małych pomieszczeniach, które są zamknięte. Dlatego więc ciężko osobom odnaleźć się w windach, przestrzeniach z wyłączonym światłem, które również nie są wielkich rozmiarów. Oczywiście, nie jest to fobia niczym uwarunkowana, ponieważ trudno o to, żeby coś się stało w takiej sytuacji, jednak dla niektórych jest to prawdziwe przerażenie i muszą trzymać się innych osób i czuć wsparcie innych. Nie jest to lęk, który ma swoje poważne uzasadnienie w większości przypadków, ale jednak jest on dość często spotykany.

Przykładem fobii, która z pewnością dotyczy sporej części osób jest arachnofobia. Oczywiście, naturalnym strachem jest przebywanie w obecności pająków, ale jednak niektórzy obawiają się zwykłych pająków, które możemy spotkać na co dzień. Wynika on przede wszystkim z tego, że niektórzy naoglądali się mnóstwa filmów z gatunku horrorów i uważają, że każdy pająk bądź też inne stworzenie pełzające czyha na nasze życie. Psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem, by pokonać wszelkie lęki i stać się osobą bardziej odważną, która nie boi się wyzwań oraz poznawania nowych rzeczy. Przełamywane lęków daje ogrom satysfakcji, a gdy robimy to z pomocą specjalisty, to jest to wielka radość.

Agorafobia jest jedną z rzadziej spotykanych przypadłości. Polega ona na lęku przed wielkimi skupiskami ludzi. Już sam przedrostek “agora”, czyli główny plac, rynek pokazuje nam z jakim problemem mamy do czynienia.

Jak sobie radzić z fobiami?

Owszem, można żyć ze swoimi strachami i w taki sposób przeżyć swoje życie. Pytanie jest jednak podstawowe, czy jest to dobry sposób. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest poradzenie sobie z nimi poprzez udanie się do specjalisty, który ma spore doświadczenie w takiej pracy i jest realnie pomóc osobie chorej. Tak, dobrze przeczytaliście, chorej. Jest to pewna choroba leżąca w psychice człowieka, a jest ona możliwa do pokonania.