Borykasz się z pajączkami, żylakami, a może towarzyszy Ci uczucie ciężkich i zmęczonych nóg? Pamiętaj, że takich objawów nie można lekceważyć. Nieleczone żylaki mogą prowadzić to poważnych powikłań, dlatego warto wcześniej wdrożyć odpowiednie działania.

W walce z tym schorzeniem pomoże Ci kompresjoterapia, do której wykorzystuje się wyroby uciskowe, takie jak rajstopy, pończochy czy podkolanówki uciskowe. Tego, jak działa kompresjoterapia oraz jak dopasować podkolanówki uciskowe dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak działa kompresjoterapia?

Kompresjoterapia inaczej metoda uciskowa to ważny element leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Kompresjoterapia polega na wytworzeniu zewnętrznego ucisku, który przenosi się na naczynia krwionośne oraz tkanki. Celem kompresjoterapii jest usprawnienie przepływu krwi w żyłach oraz limfy w kanałach limfatycznych. W tym celu stosuje się specjalistyczne wyroby o stopniowanym ucisku.

Wyroby uciskowe skonstruowane są w taki sposób, aby uciskały nogę od kostki w górę. Dzięki temu wspomagają pompowanie krwi z dolnych kończyn do serca oraz usprawniają pracę zastawek w żyłach. Jednak, aby kompresjoterapia przynosiła zamierzone rezultaty, to wyroby uciskowe muszą być odpowiednio dobrane do każdego pacjenta.

Podkolanówki uciskowe – zastosowanie

Kto zmaga się z problemem widocznych pajączków czy żylaków wie, że często są one powodem wstydu. Osoby, którym doskwiera to schorzenie często starają się je ukryć, aby nikt ich nie dostrzegł. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z problemami żylnymi powstały specjalne wyroby uciskowe, pomagają w walce z tym schorzeniem.

Podkolanówki uciskowe stosowane są przede wszystkim przez kobiety. Estetyczne podkolanówki sprawiają, że kobiety chętnie po nie sięgają, gdy chcą, aby ich nogi były piękne i zdrowe. Podkolanówki uciskowe wykonywane są z zastosowaniem najnowszych technologii, ze specjalnych materiałów z dodatkiem specjalistycznych włókien. Te wyroby uciskowe charakteryzują się wysoką estetyką i swoim wyglądem niczym nie różnią się od tradycyjnych podkolanówek.

Jednym z problemów, z którym zmagają się osoby wybierające wyroby uciskowe jest ich odpowiednie dopasowanie. Podczas wyboru podkolanówek uciskowych bardzo ważne jest, aby dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.

U kogo sprawdzi się noszenie podkolanówek uciskowych?

Podkolanówki uciskowe przede wszystkim powinny nosić osoby:

  • które przez długi czas przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • u których pojawiła się niewydolność żylna,
  • które są narażone genetycznie na powstawanie żylaków,
  • którym doskwiera uczucie ciężkich i zmęczonych nóg lub opuchlizna.

Stosowanie podkolanówek uciskowych powinny także rozważyć kobiety w ciąży. Dodatkowo warto zaznaczyć, że tego typu wyroby uciskowe można stosować profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu pajączków czy żylaków. W tym przypadku doskonałym wyborem są podkolanówki 1 stopnia, które chronią przed powstawaniem pajączków czy żylaków, a także łagodzą ból przy powstałych już zmianach.