Kardiolog to lekarz zajmujący się układem sercowo – naczyniowym. Jest to zatem jeden z najbardziej potrzebnych specjalistów. Bowiem z jego pomocy korzystają wszyscy pacjenci, którzy mają problemy z sercem oraz ciśnieniem. Co jeszcze warto wiedzieć o kardiologii i jakie cechy powinien mieć dobry lekarz? Tego dowiemy się w dalszej części artykułu.

Czym zajmuje się lekarz kardiolog?

We wstępie wspomnieliśmy o głównych zadaniach lekarza kardiologa. Jednakże warto szerzej opisać zakres wiedzy tego typu lekarza i to, jakie problemy zdrowotne leczy. Tak więc do kardiologa powinniśmy się zwrócić np. z problemami z działaniem serca. Chodzi tutaj o dolegliwości takie jak: niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, arytmia serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zapalenia mięśnia sercowego ale także miażdżycę czy inne choroby układu krążenia. Oprócz tego kardiologia leczy wszelkie wrodzone i nabyte wady serca. Kardiolog Poznań zatem przyjmie każdego z tego typu dolegliwościami lub na podstawie objawów oraz badań takich jak echo serca, rozpozna powyższe choroby.

Jakie cechy powinien mieć dobry kardiolog?

Kardiolog nazywany lekarzem serc zajmuje się chorobami serca, dlatego też musi posiadać kilka ważnych cech. Przede wszystkim musi być empatyczny. Wszak musi mieć podejście do pacjentów, którzy oczekują od niego wsparcia oraz zrozumienia. Ponadto liczy się doświadczenie lekarza. Im bardziej złożona choroba serca, tym większe jest wymagane doświadczenie, aby trafnie postawić diagnozę. Natomiast sama poradnia kardiologiczna i gabinety lekarskie muszą być przystosowane do wykonywania badań takich jak usg echo serca, żeby wykryć kołatanie serca czy inne dolegliwości. Warto zatem przejrzeć najlepsze gabinety medyczne w okolicy, aby znaleźć najlepszego specjalistę od serca. Ostatnią z cech dobrego lekarza jest chęć pomagania. Niekiedy pacjenci potrzebują dodatkowych wizyt lub konsultacji np. przez telefon. Dlatego lekarz powinien to rozumieć i zawsze znaleźć chwilę dla swych stałych i nowych pacjentów kardiologicznych.

Wiedzą już Państwo, czym zajmuje się lekarz kardiolog. A także jakie cechy powinien mieć, by móc go nazywać dobrym specjalistą. Jeżeli zaś zastanawiamy się, kiedy udać się do kardiologa, wystarczy iż zaobserwujemy u siebie kilka objawów. Należą do nich: kołatanie serca, duszności, zawroty głowy czy omdlenia i problemy z ciśnieniem. Bóle w klatce piersiowej przy oddychaniu to kolejny ważny objaw skłaniający do wizyty u lekarza. Warto wówczas wykonać wszystkie badania.