Konopia ma tyle zalet, że doceniamy tę roślinę coraz bardziej. Jej skład skrywa całe mnóstwo bogatych, naturalnych związków o szerokich zastosowaniach. Jednym z takich związków jest CBN, którego uzyskuje się jako olejek z konopi włóknistych i indyjskich. Jest to niepsychotropowy kannabinoid, najbardziej znany ze swoich właściwości uspokajających.

Co to jest CBN?

Krótka historia CBD.

Po raz pierwszy został nazwany w 1896 roku, przez zespół doktora Wooda w Cambridge. Badacze otrzymali cząsteczkę CBN z próbki ręcznie rolowanej formy żywicy cannabis. Po wykonaniu etanolowego ekstraktu przeprowadzili destylację frakcyjną próbki i otrzymali lepki, bursztynowy olej. CNB wyodrębniono w powstałym olejku, po przeprowadzeniu acetylacji. Obecnie jest to jedna ze stu substancji kannabinoidowych.

Czym jest dokładnie CBN?

Jest to związek organiczny, który pojawia się naturalnie, kiedy THC z konopi ulega niszczeniu pod wpływem tlenu. Jest więc produktem jego rozpadu. Znajduje się w niewielkich ilościach wyłącznie w konopiach suszonych lub ich starszych surowcach. Jego stężenie uzależnione jest też od wieku rośliny i warunków jej przechowywania. Na poziomie molekularnym jest podobny do THC, ale jego wzór chemiczny różni się, ponieważ ma dodatkowo cztery cząsteczki wodoru.

Jak CBN wpływa na organizm?

Bardzo delikatnie, bo w porównaniu z THC, czy CBN ten związek nie jest psychotropowy i nie wywołuje odurzenia. Oddziałuje poprzez aktywację receptorów CB1 i CB2. W porównaniu do THC wykazuje działanie zaledwie na poziomie 10 procent.

Jak działa CBN?

Ma szczególne zastosowanie lecznicze, ponieważ działa na receptory kannabinoidowe. W porównaniu z THC charakteryzuje się jednak większym wpływem na działanie drugiego receptora – CB2. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, więc ma wysoką wchłanialność. Działa również poza układem endokannabinoidowym.

Dawkowanie CBN.

Na pewno przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem. Prawo UE nakazuje uznawać CBN za medyczną marihuanę. Olejek ma duży potencjał leczniczy, więc warto z niego czerpać. Na początku zaczynamy od małych dawek i stężeń. I wtedy jest to około 2-3 kropli olejku nie więcej niż 3 razy dziennie. Zażywa się go doustnie w postaci kropel lub inhalacji. Przy każdym zakupionym produkcie z CBN dołączona jest ulotka z jego zastosowaniem.

Stosowanie CBN.

Najbardziej charakterystyczne działanie olejku z konopi to jego właściwości uspokajające. Stanowi obiecujące narzędzie w leczeniu chorób związanych ze stresem i lękiem. Badania w tym zakresie trwają i choć nie udowodniono naukowo na 100% tej tezy, wiadomo, że CBN ma szereg innych potwierdzonych właściwości.
Wspomaga zdrowy sen. Badania prowadzone na gryzoniach udowodniły, że pomaga osiągnąć zrelaksowany stan umysłu, wyciszać się. Utrzymuje homeostazę w organizmie.
Pobudza apetyt. Jako naturalna substancja, wspomaga osoby chore na anoreksję. Stymuluje pozytywnie i rozbudza apetyt, bez żadnych, niepożądanych skutków ubocznych.
Łagodzi ból. Ma silne właściwości przeciwbólowe. Uwalnia endorfiny i rozluźnia naczynia krwionośne, łagodząc napięcia, dzięki zawartości kapsaicyny.
Chroni przed objawami starzenia. Wpływa pozytywnie na gęstość i elastyczność skóry.

Redukuje stany zapalne. Zwłaszcza sprawdza się przy zapaleniach stawów. Nie jest tak silny w działaniu, jak leki przeciwzapalne, niesterydowe, ale jego rokowania w badaniach są bardzo obiecujące.
Wspomaga w chorobach nowotworowych. Ponieważ wykazuje silne działanie przeciwbólowe i uspokajające, wspiera osoby chore na nowotwory, jako naturalne remedium pomagające uśmierzać ból. Niektóre z badań pokazują, że hamuje rozrost komórek rakowych.
Wspiera chorych na jaskrę. Zaobserwowano korelację pomiędzy jaskrą a ciśnieniem tętniczym oka. CBN obniża je, co czyni go możliwą alternatywą dla pacjentów chorujących na jaskrę.
Pomaga chorym na ALS. Podawanie CBN chorym na stwardnienie zanikowe, boczne wpływa pozytywnie na hamowanie postępów tej choroby. Wskaźnik przeżycia chorych, którym aplikowano tą substancję, był również wyższy.

Olejki CBN są stosunkowo nowym produktem na rynku. Coraz bardziej liczą się jego zdrowotne aspekty i dlatego prace i badania nad tym związkiem trwają. CBN jest właśnie takim produktem, od którego należy zacząć swoją przygodę, z substancjami konopnymi. Nieuzależniający, działający terapeutycznie jest w tej chwili najbardziej bezpiecznym, konopnym produktem. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.