Cenniki aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane – nie tylko zależnie od regionu kraju, ale także w obrębie sklepów znajdujących się w jednym mieście. Koszt dobrego aparatu słuchowego to zazwyczaj kilka tysięcy złotych, jednak zdecydowanie warto szukać oszczędności. Od czego zależy cena aparatu słuchowego wysokiej klasy i co zrobić, by zapłacić mniej?

Ceny aparatów słuchowych – dlaczego nie warto kupować najtańszych modeli?

Aparat słuchowy to zaawansowane technologicznie urządzenie, którego zadaniem jest kompensowanie ubytku dotyczącego jednego z najważniejszych zmysłów. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań pozwala współczesnym producentom tworzyć aparaty, dzięki którym ich użytkownicy mogą funkcjonować w pełni sprawnie i samodzielnie, zapominając o własnej niepełnosprawności.

Nie ma czego ukrywać – koszt dobrego aparatu słuchowego nie należy w związku z tym do najniższych. Choć na rynku można znaleźć modele dostępne za kilkaset złotych, ceny wysokiej klasy urządzeń znacznie tę kwotę przewyższają. Te najtańsze rzadko dobrze spełniają swoją rolę, skazując ich właścicieli na ciągły dyskomfort i zniechęcając do dalszego protezowania słuchu. Dodatkowo bywają awaryjne.

Dobry aparat pozwala na doskonałe i bezwysiłkowe rozumienie mowy, nawet w najtrudniejszych akustycznie warunkach. Nadąża za użytkownikiem, dostosowując swoje ustawienia do jego potrzeb. Służy przy tym przez wiele lat, dzięki czemu nie ma konieczności jego częstej wymiany i przymusu ponownego przyzwyczajania się do uciążliwej zmiany warunków słuchowych.

Zakup aparatu to ważna inwestycja. To urządzenie, z którego korzysta się przez większość doby siedem dni w tygodniu. Co prawda producenci aparatów starają się udostępniać rozwiązania dla pacjentów o rożnych możliwościach finansowych. Do dyspozycji mamy rozmaite klasy urządzeń – od ekonomicznej po premium. Szukając dobrego aparatu słuchowego, należy jednak mieć pewność, że wydane pieniądze i czas zainwestowany w proces doboru, nie zostaną zmarnowane.

Od czego zależy koszt aparatu słuchowego?

W przypadku aparatu słuchowego ceny uzależnione są od wielu zmiennych. Podstawą jest stopień zaawansowania wykorzystywanej technologii. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, ceny aparatów słuchowych na przestrzeni ostatnich lat uległy obniżeniu, ze względu na zwiększoną dostępność i konkurencyjność oferty. Jednak im bardziej rozbudowane funkcje oferuje dany aparat, tym jego cena będzie wyższa.

W realiach polskiego rynku na ceny aparatów słuchowych dla seniorów, osób dorosłych i dzieci należy patrzeć jednak w nieco szerszym kontekście. W specjalistycznych sklepach, które zajmują się sprzedażą jedynie produktów tego typu na cenę aparatu wpływa szereg innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Finalnie koszt samego urządzenia może stanowić jedynie około jedną piątą sumy, którą pozostawiamy przy kasie. Na pozostałą część składają się koszty związane m.in. z utrzymaniem placówki, zatrudnieniem pracowników, marketingiem firmy, a także zyskiem dystrybutora.

Cena dobrego aparatu słuchowego w sklepie o bardziej zróżnicowanym asortymencie będzie, siłą rzeczy, niższa. Dlaczego? Ponieważ w punkcie oferującym tylko aparaty sprzedawanych jest zwykle jedynie kilka sztuk tygodniowo, ich cena musi zabezpieczać wspomniane koszty. W sklepie, w którym portfolio produktów jest szersze, koszty te rozkładają się na wszystkie dostępne towary, sprzedawane w znacznie większych ilościach.

Dobry aparat słuchowy – cena

Cena dobrego aparatu słuchowego nie musi być zatem zaporowa, o ile rozsądnie wybierzemy miejsce, w którym chcemy się zaopatrzyć. Warto przy tym pamiętać, że od kosztu wyjściowego możemy odliczyć sporą sumę, jeżeli dany punkt daje możliwość skorzystania z refundacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Dofinansowanie na aparat słuchowy wynosi:

  • dla dzieci i młodzieży do 26 roku – 2000 zł na aparat i 60 zł na wkładkę uszną,
  • dla dorosłych po 26 roku życia – 700 zł na aparat słuchowy i 50 zł na wkładkę uszną,
  • dla inwalidów wojennych i osób represjonowanych – 1000 zł na aparat oraz 50 zł na wkładkę uszną.

Dofinansowanie można uzyskać także ze środków PFRON.

Sprawdź aparaty słuchowe dostępne w ofercie BRANDvital: https://esklep.brandvital.eu/produkty/aparaty-sluchowe,2,372