Podłoże lniane

Ściółka dla koni, to niezwykle ważna sprawa. Przecież każdy z nas, gdy nie będzie miał wygodnego miejsca do spania, obudzi się zmęczony i niewyspany. Nie inaczej jest również ze zwierzętami. Wśród wielu rodzajów ściółek do boksów, od niedawna zauważa się tendencję wzrostową jeśli chodzi o popularność ściółki lnianej.
Ściółka ta stosowana jest od całkiem niedawna. Jej podstawową zaletą jest w szczególności chłonność. Jest ona zdecydowanie bardziej chłonna od np. trocin. Lniane podłoże ma również tę zaletę, iż jest niejadalne. Nie ma więc zagrożenia zadławienia się przez konia lub też ewentualnych problemów żołądkowych. Dodatkowa zaletą ściółki lnianej jest brak w niej jakiegokolwiek pyłu, oraz niezwykła łatwość w jej utrzymaniu.
Rozkładając się, ściółka lniana tworzy niezwykle wartościowy kompost. Niestety są tez wady stosowania tego rodzaju ściółki. Jest to oczywiście jej koszt. Zwłaszcza na samym początku, gdy do stworzenia całości ściółki potrzeba stosunkowo dużą ilość lnu. Producenci zapewniają jednak, że koszty te są wygórowane jedynie na początku i w perspektywie czasu sposób ten okaże się jednak najbardziej ekonomiczny.
Ściółka lniana tworzy miękki materac dla konia oraz nie przyczepia się do jego sierści i grzywy, jak np. trociny.

Torf

Jeśli chodzi o wyjątkowe właściwości absorbujące, jedną z najlepszych ściółek może okazać się ściółka torfowa. Podobnie jak ściółka lniana, torf ani nie pyli oraz stosunkowo szybko się rozkłada. Torf nie jest niejadalny, przez co konie dość chętnie go jedzą. Jest ekonomiczny, bo do wyścielenia boksu wcale nie potrzeba go wyjątkowo dużo. Torf ma również wyjątkowe właściwości redukcji przykrych, stajennych zapachów oraz wydłużonego czasu utrzymywania ciepła. Jednak aż tak skuteczny i wyjątkowy jest niestety tylko w ciepłym okresie roku. W zimie ma tendencje do zamarzania.
Poprzez swój kolor, zbliżony do koloru końskich odchodów, torf jest wyjątkowo uciążliwy podczas usuwania nieczystości, gdyż mieszając się z odchodami niemal wyglądem przypomina je same.
Cenowo torf również nie wygląda najlepiej, gdyż jest o wiele droższy od słomy. Można stosować torf odtłuszczony, dostępny w sklepach ogrodniczych, lecz pomimo dużo niższej ceny, jego właściwości również są o wiele słabsze.

Maty gumowe

Alternatywnym rozwiązaniem dla najpopularniejszych ściółek dla koni, są maty gumowe. Służą one do wykładania boksów. Pomimo dość wysokich kosztów początkowych, później zdecydowanie one spadają. Dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym oraz dużej gładkości, maty gumowe doskonale sprawują się nie tylko podczas pracy ale i podczas sprzątania. Maty są wyjątkowo żywotne gdyż spokojnie mogą wytrzymać nawet 10 lat.
Aby stosować maty gumowe, niezbędne jest wyposażenie boksów w odpływy, umożliwiające systematyczne usuwanie moczu oraz wilgoci. Zdecydowana zaleta mat gumowych jest wygoda ich użytkowania, natomiast wadą dość wysoki koszt początkowy oraz konieczność częstego sprzątania. Nawet kilku razy w ciągu dnia.