Dieta eliminacyjna stosowana jest najczęściej w celu wyeliminowania, czyli usunięcia z codziennego jadłospisu produktów, które nie sprzyjają naszemu zdrowiu czy samopoczuciu. Jakie są zasady przy tego typu diecie?

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację ze spożywania produktów, które mogą szkodzić bądź powodują nieprzyjemne dolegliwości. Do takich dolegliwości zaliczyć możemy np. alergie czy nietolerancje pokarmowe. Innym przykładem może być zmniejszenie ilości spożywanego tłuszczu zwierzęcego np. z uwagi na wysoki cholesterol we krwi, czy zmniejszenie ilości spożywanego cukru lub soli. W niektórych przypadkach nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi komplikacjami. Jednak są takie produkty, które musimy zastąpić innymi.

Dlaczego trzeba zastępować produkty innymi?

Rezygnując ze spożywania jednego rodzaju produktów, np. mięsa czy prostych węglowodanów, jesteśmy zmuszeni do dostarczenia wielu substancji odżywczych w inny sposób. Rezygnując z mięsa trzeba np. dostarczać białko w wystarczających ilościach. Jego najbogatszym źródłem jest jednak mięso. Jeśli z niego zrezygnujemy, trzeba sięgnąć po inne produkty, które dostarczą nam wystarczającą ilość białka. Dlatego też ważne jest by wiedzieć, jeśli naszym wyborem jest dieta eliminacyjna co jeść, by zapewnić organizmowi odpowiednie odżywienie. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli mamy do czynienia z rezygnacją z nadmiaru tłuszczu w diecie. W takim przypadku należy wiedzieć, że tłuszcz zwierzęcy rzeczywiście bardzo negatywnie wpływa na organizm ludzki, podwyższając poziom cholesterolu. Jednak tłuszcz roślinny znacznie go obniża i dostarcza nam wszelkich niezbędnych substancji, które musimy zapewnić organizmowi by prawidłowo funkcjonował i był w doskonałej kondycji.

Dieta eliminacyjna co jeść, a czego unikać?

Przede wszystkim warto zastanowić się, dlaczego chcemy wprowadzić ten rodzaj diety. Czy jest to kwestia zdrowotna, fanaberia, czy chęć unikania szkodliwych substancji w produktach, które np. powodują alergie. Następnie, trzeba spróbować całkowicie zrezygnować z tych produktów. Często zdarza się, że rezygnacja ta przebiega stopniowo. Jednocześnie, musimy wiedzieć, co zawierają produkty, z których rezygnujemy i postarać się dostarczać je wraz z innymi produktami. Dieta eliminacyjna co jeść, by zapewnić sobie wszystkie składniki? Najczęściej należy włączyć do diety więcej warzy w i owoców, a także ziarna. W większości z nich bez wątpienia znajdziemy wszelkie substancje niezbędne nam dla zdrowia. Są zatem takie, jak choćby białko, kwasy tłuszczowe, a nawet substancje śladowe, bez których zdrowie i kondycja naszego organizmu są znacznie zaniżone. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowie, a przy tym wybieramy ten właśnie rodzaj diety, koniecznie zastosujmy odpowiednie zamienniki w swojej diecie, aby organizm zawsze pozostawał poprawnie odżywiony i by żadnych składników niezbędnych dla zdrowia i życia nie zabrakło. Wówczas dieta ta będzie najbardziej skuteczna i efektywna.