Olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego, a nawet przeciwwirusowego. Dostępne badania sugerują, że niektóre olejki eteryczne i ich składniki są w stanie inaktywować wirusy otoczkowe. Wykazano również, że hamują wzrost lekoopornych szczepów drobnoustrojów, które są nawet trudne do leczenia konwencjonalnymi antybiotykami. Istnieje kilka olejków działających przeciwko wielu wirusom RNA i DNA, takim jak wirus opryszczki pospolitej typu 1 i typu 2 (HSV-1 i HSV-2), wirus dengi typu 2, wirus grypy adenowirus typu 3, wirus polio czy wirus Junin.

Najkorzystniejszym sposobem użycia olejków eterycznych na grypę jest dyfuzja. Możesz też wdychać olejki eteryczne wąchając bezpośrednio butelkę lub dodając kilka kropli olejku do wacika lub chusteczki. Ta metoda pomaga oczyścić przewody nosowe, dzięki czemu możesz lepiej oddychać. Olejki mogą również pomóc ci lepiej spać i odstresować się.

Możesz również dodać kilka kropli olejków eterycznych do:

  • dyfuzora – by oczyścić powietrze
  • oleju bazowego i dodać do parującej wody w kąpieli
  • oleju bazowego w celu masowania głowy, szyi lub stóp
  • dużej miski gorącej wody do inhalacji parowych
  • okładów na ciepło lub zimno

Korzyści, jakie chcemy uzyskać, zależą od sposobu zastosowania i rodzaju olejku – na przykład działanie mentolu i ochładzanie się za pomocą olejku miętowego może działać lepiej w przypadku nacierania klatki piersiowej niż w przypadku dyfuzji. Oto kilka przykładów, jakie olejki możemy zastosować na konkretne dolegliwości:

  • cytrynowy – udrażnia drogi nosowe i pozwala na równomierne oddychanie
  • lawendowy – łagodzi stres, zmęczenie, depresję i bóle głowy
  • z mięty pieprzowej – zmniejsza kaszel, zapalenie zatok i infekcje gardła
  • tymiankowy – działa antybakteryjnie, pomagając zwalczać infekcje dróg oddechowych
  • eukaliptusowy – obniża gorączkę i zwalcza wirusy
  • z drzewa herbacianego – hamuje bakterie i zwalcza infekcje
  • rumiankowy – łagodzi objawy przeziębienia i grypy
  • goździkowy – posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze do czyszczenia powierzchni lub powietrza
  • cynamonowy – może czyścić powierzchnie lub powietrze
  • rozmarynowy – to nietoksyczny sposób na czyszczenie powierzchni lub powietrza

Czy stosowanie olejków eterycznych może pomóc także w przypadku wirusa SARS-CoV-2?

Ponieważ nie ma znanego lekarstwa na COVID-19, interwencje medyczne koncentrują się na leczeniu objawów, a w ciężkich przypadkach wymagają wspomagania oddychania za pomocą respiratorów. Ciężkimi przypadkami choroby nie powinno się zajmować samodzielnie, a gdy wystąpi duszność, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Jeśli jednak występujące objawy maja postać łagodną, możesz użyć olejków eterycznych, aby pomóc w ich minimalizowaniu lub likwidowaniu. Pomocne będzie wcieranie w klatkę piersiową olejków bogatych w pinen lub cineole, takie jak eukaliptus lub rozmaryn oraz inhalacje parowe z tymi samymi olejkami. Możesz także użyć inhalacji, aby zmniejszyć stres i niepokój wywołany zachorowaniem. W tej sytuacji sprawdzi się olejek lawendowy i olejki z cytrusów (np. ze słodkiej pomarańczy czy grejfruta), które skutecznie zmniejszają lęk sytuacyjny. Przy osłabieniu i zmęczeniu korzystnie zadziała olejek eteryczny z limonki.

Świetnym pomysłem na sprawdzenie jakie właściwości przeciwwirusowe mają olejki eteryczne jest wypróbowanie mieszanki „Stop Wirusom” opracowanej przez specjalistów z Instytutu Aromaterapii z Warszawy. To klasyczna kompozycja oparta na legendarnej już średniowiecznej recepturze „octu 4 złodziei”, wykorzystywanym ówcześnie podczas epidemii czarnej śmierci, która przechodziła przez Europę. W jej składzie znajdziecie olejki: goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, rozmarynowy, eukaliptusowy i pomarańczowy.

Używając olejków eterycznych pamiętaj, że są one niezwykle silne. Unikaj przyjmowania doustnie i nie używaj skoncentrowanej ilości. Jeśli nie rozcieńczysz olejków, mogą podrażnić skórę, oczy i płuca. Idealnymi do rozcieńczania olejami nośnikowymi są olej ze słodkich migdałów, olej z awokado czy olej konopny. W zależności od olejku eterycznego stosunek ilości olejków eterycznych do oleju bazowego może się różnić – możesz więc wykonać test płatkowy po wewnętrznej stronie przedramienia, aby sprawdzić, czy nie występuje nadwrażliwości skóry. Kolejną kluczową sprawą jest kupowanie olejków z renomowanego źródła, w odpowiednich szklanych opakowaniach zapewniających utrzymanie jakości – plastikowe butelki zwiększają ryzyko zanieczyszczenia i skracają okres trwałości olejku. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Martyna Pietrosińska Firmowa czarownica i dyplomowana fitoterapeutka – zielarka Instytut Naturalnej Aromaterapii w Warszawie