Pielęgnacja skóry może być trudna. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia ze skórą trądzikową. Okazuje się jednak, że regularne stosowanie konkretnych zabiegów i kosmetyków przynosi dobre rezultaty. Efekty zauważysz, gdy tylko zastosujesz kilka zasad.

Trądzik: co warto wiedzieć?

Trądzik to choroba skóry, którą wcześniej uważano za problem dotykający jedynie nastolatków w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie zachodziły zmiany hormonalne. Obecnie dotyka on także osób w wieku 40 i 50 lat. 

Przyczyną może być albo uwarunkowanie genetyczne, albo – zwłaszcza jeśli dzieje się to w późniejszym wieku – wysoki poziom stresu lub nieodpowiednia dieta. Skóra trądzikowa jest spowodowana zaburzeniami w funkcjonowaniu komórek łojowych, które produkują nadmierną ilość sebum. Może to prowadzić do zatkania porów i innych, często bolesnych dolegliwości skórnych.

Charakterystyka skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa jest skórą tłustą. Mocno się świeci i jest trudna do zmatowienia. Strefa T, która obejmuje czoło, nos i brodę, to najczęstszy obszar występowania niedoskonałości. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie występują one powszechnie. Również na plecach czy dekolcie mogą pojawić się zmiany skórne.

Najbardziej rozpowszechniony jest trądzik pospolity. Charakteryzuje się on:

– większymi porami

– licznymi pryszczami,

– zaskórnikami,

– ropnymi i bolesnymi zmianami skórnymi.

Nadmiar sebum jest przyczyną wszystkich tych zmian. Gruczoły łojowe produkują go w nadmiernej ilości. Gdy martwy naskórek zmiesza się z sebum, tworzy się zaskórnik. Może on szybko ulec zapaleniu. Propionibacterium Acnes rozwija się w idealnych warunkach.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – podstawowe zasady

Odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie to dwa najważniejsze kroki w pielęgnacji skóry trądzikowej. Należy również pamiętać o delikatnym złuszczaniu naskórka i stosowaniu fotoprotekcji, niezależnie od pory roku.

Co mogę zrobić, aby pielęgnować swoją skórę trądzikową?

Krosty są zwykle spowodowane nadmierną ilością bakterii beztlenowych, takich jak Propionibacterium Acnes. Zła pielęgnacja skóry może również prowadzić do powstawania zmian skórnych, takich jak trądzik. Kosmetyki zawierające składniki, które mogą podrażniać skórę np. alkohol.

Skóra trądzikowa może mieć problemy ze złuszczaniem naskórka. Może to powodować zatykanie gruczołów i powstawanie krost, pryszczy i innych wykwitów. Trądzikowi często towarzyszy nadmierne wydzielanie sebum. Przez to skóra wygląda na matową i może być mylona z cerą tłustą.

Upewnij się, że wybierasz najlepsze kosmetyki dla swojej skóry.

Świadoma pielęgnacja skóry może pomóc Ci wygrać walkę z trądzikiem. Masz wpływ na to, w jaki sposób przebiega leczenie skóry trądzikowej. Oprócz zdrowej diety możesz postawić na kosmetyki, które są stworzone dla Twojego typu skóry. Niezbędne jest stosowanie dobrych kosmetyków do mycia twarzy, kremów nawilżających i toników. Zadbaj o swoją skórę z rozsądkiem!

W kosmetykach do cery trądzikowej zwracaj uwagę na składniki takie jak nagietek i rumianek, owoce dzikiej róży, tymianek, hibiskus, macierzanka, kora brzozy. Kosmetyki do cery trądzikowej na domiuroda.pl to wysokiej jakości produkty, które z pewnością zadbają o Twoją cerę. 

Rumianek działa antyseptycznie, zmniejsza stany zapalne, przyspiesza regenerację skóry i leczy rany. Rumianek zawiera witaminę B3 (niacynę), która wzmacnia naczynia krwionośne. Działa również przeciw zmianom skórnym, takim jak trądzik.

Hibiskus natomiast posiada naturalne kwasy, które mogą pomóc w redukcji wykwitów trądzikowych. Poprawia powierzchnię i koloryt skóry. Jest to świetny środek złuszczający i pomaga promować regenerację komórek. Twoja cera będzie gładsza.