Interesuje Cię terapia falą uderzeniową? Kiedy warto z niej skorzystać? Czym właściwie jest zabieg i jak działa? Szczegóły na temat terapii falą uderzeniową znajdziesz w poniższym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z treścią wpisu. 

  1. Czym jest i jak działa terapia falą uderzeniową?
  2. Kiedy warto wybrać się na zabieg falą uderzeniową?
  3. Jakie są przeciwwskazania terapii falą uderzeniową?

Od wielu lat w ortopedii wykorzystuje się falę uderzeniową do leczenia różnego rodzaju schorzeń – na przykład zapalenia ścięgien, łokcia tenisisty, ostróg piętowych czy tak zwanego kolana skoczka. W niektórych zakładach opieki zdrowotnej zabieg falą uderzeniową stosuje się również w urologii. Ta nowoczesna metoda leczenia cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją skuteczność i szereg innych zalet. Co to jest fala uderzeniowa i jak właściwie działa zabieg falą uderzeniową? Kiedy warto wybrać się na terapię falą uderzeniową? Przy jakich problemach zabieg tego rodzaju może okazać się bardzo pomocny? Czy są jakieś przeciwwskazania? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest i jak działa terapia falą uderzeniową?

Co to jest zabieg falą uderzeniową i jak działa tego rodzaju terapia? Otóż zabieg ten wykorzystuje mechaniczną falę, której ciśnienie rośnie bardzo szybko do dużych wartości. To nieinwazyjna, nowoczesna metoda, którą wykorzystuje się przy leczeniu schorzeń tkanek miękkich oraz przyczepów. Jeśli zależy Ci na tym, aby bezpiecznie i szybko wrócić do zdrowia, gwarantujemy, że taki zabieg falą uderzeniową będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Zanim jednak zdecydujesz się na terapię, koniecznie sprawdź, jakie są przeciwwskazania. Na terapię nie powinny zapisywać się osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi. W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności udać się do specjalisty. Na takie wstępne rozpoznanie powinny udać się także kobiety w ciąży. Nie oznacza to, że fala uderzeniowa ma negatywny wpływ na płód – właściwie niczego takiego nie udowodniono. Chodzi raczej o zachowanie odpowiedniej ostrożności. Szczególnie że taki zabieg wykorzystujący fale uderzeniowe powoduje mikrourazy tkanek oraz komórkowy stres, po którym nasze ciało wznawia czy inicjuje odnowę komórkową.

Jak właściwie działa fala uderzeniowa? Przede wszystkim poprawia metabolizm i sprawność ruchową. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni i rozpuszcza wszystkie zwapniałe fibroblasty. Dodatkową zaletą terapii falą uderzeniową jest wzrost produkcji kolagenu. 

Kiedy warto wybrać się na zabieg falą uderzeniową?

Kiedy warto wybrać się na zabieg falą uderzeniową? Terapia tego rodzaju jest świetną opcją dla osób, które mają zapalenie ścięgna Achillesa, ścięgna rzepkowego, przyczepów mięśniowych czy halluksy, czyli inaczej koślawe paluchy. Zabieg będzie doskonałym rozwiązaniem także dla pacjentów z zespołem mięśnia piszczelowego, punktowym spustowiem, łokciem golfisty czy tenisisty. Ponadto z terapii falą  uderzeniową korzystają osoby zmagające się z bólem stawu barkowego, przywodzicieli, pachwin, prostowników uda, stawu biodrowego, kręgosłupa lędźwiowego, nadgarstka oraz mięśnia czworobocznego.

Jakie są przeciwwskazania terapii falą uderzeniową?

Nie każda osoba może poddać się terapii falą uderzeniową. Jakie są zatem przeciwwskazania? Do głównych przeciwwskazań zalicza się nowotwór, zakrzepicę, hemofilię i ostre stany zapalne oraz pourazowe. Ponadto zabiegu nie wykonuje się pacjentom, który mają osteoporozę w zaawansowanym stadium rozwoju oraz tym osobom, które w ciągu trzech ostatnich miesięcy przeszły zawał serca.

Leczenie falą uderzeniową cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów. Wielu z nich potwierdza, że zabiegi falą uderzeniową przynoszą świetne efekty. Warto więc zapytać specjalistę o możliwość podjęcia działań z wykorzystaniem fali uderzeniowej, szczególnie przy leczeniu przewlekłego bólu mięśni. W takich sytuacjach zazwyczaj świetnie pomaga fala uderzeniowa.