Współcześnie coraz więcej jest zdiagnozowanych alergii, które znacząco uprzykrzają życie dużym i małym chorym. Mogą to być schorzenia różnego typu. Jednak do najbardziej problematycznych zaliczają się alergie i nietolerancje pokarmowe. Nie raz należy przygotować danie lub ciasto bez glutenu i laktozy, aby można było cieszyć się łakociami. Czy tego typu produkty, jak ciasto bez laktozy mogą naprawdę smakować dobrze? Poniżej załączamy przepis, który na pewno przekona niejednego łasucha.

Alergie pokarmowe – nietolerancja laktozy i glutenu

Bardzo dużo mówi się ostatnio o dwóch podstawowych nietolerancjach pokarmowych – nieprzyswajaniu laktozy i glutenu. Czym się one objawiają?
W przypadku laktozy (czyli białka występującego m. in. w mleku krowim), objawy mogą być dość niejednorodne i pojawiać się nie zawsze wspólnie. Do najbardziej podstawowych zalicza się: biegunki, wzdęcia bóle brzucha, a także nudności i kolki żołądkowe.

Dużo bardziej problematyczna jest nietolerancja glutenu. Celiakia to chorobą, którą wywołuje nieprzyswajanie tego białka, pochodzącego z pszenicy. Jej objawami są: zmęczenie, drętwienie kończyn, ospałość i brak energii oraz bóle żołądka, biegunki, nudności i wymioty.

Życie na nieustannej diecie – ciasto bez glutenu i laktozy lub ciasto bez cukru i glutenu

Nietrawienie wyżej omówionych białek może być bardzo uciążliwe w codziennej diecie, nie powoduje jednak konieczności rezygnowania ze wszystkich ulubionych przysmaków. Wystarczy odrobina chęci i można wyczarować niesamowite ciasta, które nie będą zawierały niebezpiecznych substancji, a wciąż będą smakowały niesamowicie.

Ciasto czekoladowe bez cukru, laktozy i glutenu

Do przygotowania ciasta bez wymienionych substancji potrzeba: 300 g suszonych daktyli, szklankę wody, 10 gramów zmielonych orzechów laskowych, 1/3 szklanki oleju kokosowego, po 2 łyżeczki mielonego imbiru, cynamonu i kardamonu, 1 łyżka proszku do pieczenia, 120 gramów mąki gryczanej, 3 łyżki kakao, 2 żółtka, 4 białka i 300 mililitrów mleka kokosowego.

Przygotowanie ciasta rozpoczynamy od zagotowania daktyli aż zobaczymy, że stają się miękkie. Należy zostawić je do wystygnięcia. Mąkę, daktyle, olej, przyprawy, proszek do pieczenia, kakao, mleko kokosowe i żółtka należy zmieszać malakserem. Białka ubija się na sztywną pianę i dodaje szpatułką do ciasta. Gotowe ciasto przekłada się do formy i piecze około 1 godzinę w temperaturze 175 stopni.

Dodatkowo ciasto można przełożyć kremem bananowym, którego przyrządzenie jest niezmiernie proste. Obieramy 2 dojrzałe banany i miksujemy je na gładką masę blenderem. Dodajemy odrobinę substancji słodzącej dla smaku, 2 kopiate łyżki kakao i 2 łyżki oleju rzepakowego. Całość mieszamy.

Kroimy ciasto na warstwy, które przekładamy przygotowanym wcześniej kremem. Fani słodkości mogą dodatkowo przygotować polewę czekoladową, którą polewa się całość, a na koniec posypać jeszcze na wierzchu drobno posiekanymi orzechami laskowymi.

W tak prosty sposób można przygotować ciasto bez laktozy lub ciasto bez cukru i glutenu. Przygotowany smakołyk w niczym nie odbiega od tych zawierających szkodliwe produkty.