Wózek inwalidzki to sprzęt, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą się przemieszczać. Przeznaczony jest zarówno dla osób niepełnosprawnych częściowo, jak i całkowicie. Kluczowy jest tu dobór pojazdu odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są różne modele. Sprawdźmy więc, jaki wózek inwalidzki wybrać.

Wózki inwalidzkie — rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wózków inwalidzkich. Można podzielić je na wiele sposobów. Jednak jednym z podstawowych podziałów będzie ten ze względu na sposób prowadzenia, czy też napęd. Tutaj wyróżniamy dwie podstawowe kategorie, czyli wózki manualne oraz wózki elektryczne. Standardowy wózek inwalidzki napędzany jest siłą mięśni przez osobę, która z niego korzysta lub przez opiekuna. Wózek wyposażony w napęd elektryczny sterowany jest natomiast za pomocą specjalnych przycisków i jego prowadzenie nie wymaga użycia siły.

Wózki inwalidzkie dzieli się także ze względu na ich budowę oraz przeznaczenie. Na przykład elektryczny może występować zarówno w wersji klasycznej, jak i jako specjalnie przystosowany skuter. Wózki manualne dostępne są natomiast między innymi w wersji sportowej, dźwigniowej, terenowej, czy też aktywnej.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki?

Kupując wózek inwalidzki, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale i wiele innych kwestii. Kluczowe jest przede wszystkim to, aby był on przystosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, a także warunków terenowych, w jakich będzie użytkowany. Pod tym względem bardzo duże znaczenie ma na przykład materiał, z jakiego jest wykonany. Aluminiowy wózek inwalidzki będzie na przykład bardzo lekki, co zapewnia mu dużą mobilność i łatwość prowadzenia.

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Przeciętny sklep z wózkami inwalidzkimi ma w swoim asortymencie produkty w bardzo rozpiętym zakresie cen. Jeśli chodzi o wózek inwalidzki, cena idzie zwykle w parze z jego jakością i zaawansowaniem. Najtańsze wózki można kupić już nawet za około 1000 zł. W tej cenie dostępne są dobrej klasy modele manualne. Oczywiście znajdą się też tańsze opcje, jednak w ich przypadku jakość może okazać się niezadowalająca. Jak łatwo się domyślić, elektryczny wózek inwalidzki jest już znacznie droższy. Ceny zaczynają się od 3000 zł i dochodzić mogą nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy tu od zaawansowania technologicznego i funkcjonalności danego modelu. Warto pamiętać też, że w wielu sytuacjach wózki inwalidzkie podlegają refundacji.