Jak łatwo można się domyślić, chirurgia stomatologiczna odnosi się to tego, co w dużej mierze robi lekarz stomatolog, ale są pewne różnice w procedurach dentystycznych wykonywanych przez chirurga i stomatologa, w końcu to dwie różne specjalizacje. Najprawdopodobniej najczęściej wykonywane zabiegi stomatologiczne to te, które dotyczą korzeni i miazgi zębów, leczenia kanałowego, otwarcia komory miazgi w celu drenażu infekcji lub usunięcie miazgi z komory miazgi zęba. Dla osób z ciężkimi schorzeniami jamy ustnej czasami wykonanie wyżej wymienionych zabiegów nie wystarczy. Zdarza się, że chirurg stomatolog musi wykonać resekcję końca korzenia zęba, która polega na usunięciu wierzchołka zęba i chirurgicznym usunięciu chorego materiału.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Wielu ludzi panicznie boi się dentystów, a chirurgia stomatologiczna przyprawia ich o mdłości. Nie wiadomo z czego ten strach wynika, ale medycyna tak poszła na przód, że dzisiaj naprawdę można leczyć, a nawet usuwać zęby beż najmniejszego bólu. Wracając do głównego wątku, dopasowanie protetyki dentystycznej (korony lub licówki, a także mosty, implanty i protezy) to również coś, co robią chirurdzy stomatolodzy. Chirurgia stomatologiczna specjalizuje się w zaawansowanych zabiegach dentystycznych i podobnie jak w każdej innej gałęzi medycyny, lekarz musi ustalić, czy potrzebujesz którejś z wyżej wymienionych procedur, zanim wykona ją na Tobie. Innym dość powszechnym zabiegiem chirurgicznym w stomatologii jest usuwanie zatrzymanych zębów mądrości. Niektórzy mogą pomyśleć, że to tylko zwykła ekstrakcja zębów, ale tak nie jest, ponieważ polega to na wykonaniu zdjęć rentgenowskich zębów, a następnie przecięciu tkanki dziąsła w celu usunięcia zatrzymanych zębów. Już nie brzmi jak zwykłe usuwanie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób niechętnie poddaje się zabiegom dentystycznym zgodnie z zaleceniami stomatologa. Dzieje się tak, ponieważ radzenie sobie z problemami szczęki, zębów lub jamy ustnej jest zarówno drogie, jak i bolesne. Chirurgia stomatologiczna obejmuje szeroki wachlarz zabiegów dentystycznych, które niekoniecznie wymagają pójścia „pod nóż” lub przecięcia dziąseł. Polega ona również na zakładaniu protez zębów i wszczepianiu implantów kostnych. W każdym razie nie należy lekceważyć żadnego rodzaju operacji, w tym chirurgii stomatologicznej. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów ewentualnego leczenia są regularne i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym.