Gastroskopia – co to za badanie?
Gastroskopia jest ważnym zabiegiem diagnostycznym i leczniczym w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Służy do badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym żołądka, przełyku, dwunastnicy i jelita cienkiego.
Kiedy wykonać badanie gastroskopii?
Gastroskopia pomaga w diagnozowaniu schorzeń żołądka i jelit, takich jak: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, choroba refluksowa, stany zapalne żołądka czy rak. Warto się również jej poddać w przypadku gdy występuje utrata wagi, silne bóle brzucha, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka lub przełyku),problemy z przełykaniem lub bolesne przełykanie, podejrzeniu choroby trzewnej (celiakia) czy częste wymioty.
Gdy występują powyższe objawy, lekarz może zalecić gastroskopię w celu zdiagnozowania schorzenia. W niektórych przypadkach gastroskopia może być wykonywana jako badanie kontrolne – profilaktyczne. Zleca się je wówczas, gdy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka żołądka lub jelit, na przykład gdy w rodzinie występowały przypadki tego typu nowotworów.
Przebieg badania
W trakcie badania pacjent kładzie się na łóżku, na lewym boku. Do ust pielęgniarka endoskopowa wkłada plastikowy ustnik, przez który do ust i gardła wprowadzany jest gastroskop. Gastroskop jest to cienka, elastyczna rurka z małą kamerą na końcu. Kamera ta może robić zdjęcia i pomagać lekarzowi w diagnozowaniu przyczyn wszelkich problemów. W trakcie badania gastroskopii często pobierany jest również materiał do badań histopatologicznych. Wówczas lekarz wykonujący badanie wprowadza przez kanał biopsyjny w gastroskopie, kleszczyki i pobiera niewielkie wycinki do dalszego badania. Na ogół wykonywany jest test urazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Zabieg gastroskopii trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut.
Gastroskopia może być wykonana w narkozie – gastroskopia w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym, wtedy gardło znieczulane jest aerozolem (10% roztwór Lidokainy).
W przypadku znieczulenia ogólnego pacjent po podaniu dożylnie środka znieczulającego usypia na kilkanaście minut.
W zależności od występujących objawów wraz z badaniem gastroskopii można wykonać badanie kolonoskopii czyli badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego – gastroskopia i kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym Warszawa.
Po wykonanym zabiegu pacjent otrzymuje opis badania endoskopowego. Przez godzinę po zabiegu ze względu na znieczulone gardło nie powinno się jeść i pić.
Najnowsze komentarze