Ajurweda to medycyna, która wywodzi się ze starożytnych Indii. W tym zakątku świata odgrywa ważną rolę do dzisiaj, ale coraz częściej odkrywają ją również ludzie z zachodu. Usługi takie jak masaż ajurwedyjskich są już świadczone w większości salonów masaży, SPA czy odnowy biologicznej. Na czym polega taki masaż?

Podstawy filozofii Ajurweda

Ajurweda to skomplikowany system medycyny, który jest ściśle powiązany z filozofią i religią indyjską. Nie da się więc dokładnie streścić go, poruszając każdy aspekt tej koncepcji. Niemniej, osobie zainteresowanej masażem ajurwedyjski, wystarczą bardzo podstawowe informacje.

Ajurweda opiera się na przekonaniu, że ciało człowieka jest całością. W związku z czym trzeba leczyć cały organizm, nie tylko jeden punkt na ciele. Dodatkowo zakłada też, że w organizmie człowieka znajdują się tzw. czakry, czyli ośrodki odpowiedzialne za wymianę energii życiowej. Stymulacja ich ma pomagać w leczeniu różnych schorzeń, a także w przywróceniu „doshy” do właściwego, indywidualnego dla każdego stanu. Tradycyjna ajurweda obejmuje nie tylko masaże, ale również dietę, suplementację ziołową, medytację czy jogę.

Jak wygląda masaż ajurwedyjski?

Masaż ajurwedyjski obejmuje wiele różnych technik, które masażysta dobiera do każdego klienta wg jego potrzeb i wspomnianej „doshy” (czyli wewnętrznej bioenergii). Najpopularniejszym typem masażu jest abhyanga, który polega na masowaniu całego ciała w określonych pozycjach, w odpowiednim rytmie. Inne popularne masaże to shirodhara (masaż trzeciego oka) i padabhyanga (masaż stóp).

Masaż wykonywany jest za pomocą olejków eterycznych. Najczęściej są to olejki sezamowe, z gorczycy, lawendowe lub olejek brahmi. Można je mieszać z różnymi dodatkami.

Gdzie udać się na masaż ajurwedyjski?

Do SPA, salonu masażu, salonu odnowy biologicznej – wszędzie, gdzie pracują masażyści posiadający kwalifikacje do wykonywania masażu ajurwedyjskiego. Najlepiej, aby osoba ta była w stanie używać różnych technik, bo wtedy najlepiej dobierze technikę do potrzeb klienta. Aby zdobyć kompleksową wiedzę o ajurwedzie, należy ukończyć kurs masażu ajuwerdyjskiego, ale co ważne – zwykle szkoły masażu oferują osobne kursy na każdą technikę. Np. w Karuna można zdobyć kwalifikacje aż z 11 technik masażu ajurwedyjskiego. Przed wybraniem masażysty warto więc upewnić się, że ma rozbudowane umiejętności.

Wskazania do masażu

Masaż ajurwedyjski jest zalecany osobom chcącym zwiększyć odporność organizmu i polepszyć ogólną kondycję. To także zabieg, który pomaga w oczyszczeniu ciała z toksyn i głębokim zrelaksowaniu się.