Od wielu lat na rynku dostępna jest antykoncepcja awaryjna, która jest w stanie uchronić kobietę przed niechcianą ciąża. Głównymi przyczynami do zażycia antykoncepcji awaryjnej zaliczamy:

  • Brak użycia/zażycia antykoncepcji
  • Problem z antykoncepcją (najczęściej jest to pęknięcie prezerwatywy)
  • Bycie ofiarą gwałtu
  • Nieodpowiedni partner seksualny

Gdy do Polski wprowadzono tabletki dzień po, przez krótki okres były one dostępne bez recepty, lecz szybko to zmieniono na receptę od ginekologa. Z biegiem czasu oraz rozwojem świadomości medycyny i człowieka, postanowiono dać możliwość wystawienia recepty lekarzom internistą. Mimo wszystko nie przyniosło to oczekiwanych skutków, ponieważ gdy doszło do niechcianego stosunku np. w sobotę i istniało prawdopodobieństwo ciąży, a lekarz przyjmował dopiero w poniedziałek, tabletka dzień po mogła okazać się już niepotrzebna, gdyż jej działanie jest najlepsze w momencie zażycia jej jak najszybciej po stosunku. Najlepszym rozwiązaniem będzie tabletka dzień po, lecz jako recepta online. Wybór telekonsultacji wraz z e-receptą rozwiąże problem szybko. Na rynku są dostępne dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Ellaone oraz escapelle to tabletki, które przyjmuje się doraźnie. Obie z nich są dostępne jako antykoncepcja awaryjna z receptą. Warto mieć na uwadze fakt, że tego typu tabletki jak każde inne niosą za sobą szereg niepożądanych skutków ubocznych. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy:

  • Nudności lub wymioty
  • Bóle pleców
  • Niepokój lub uczucie strachu
  • Bezsenność
  • Bóle i zawroty głowy
  • Wahania nastroju

Mimo tych niepożądanych skutków, kobiety czasami muszą zdecydować się na taka alternatywę jaką jest zażycie tabletki dzień po. Ellaone jest dostępy na receptę online oraz escapelle na receptę online, mimo iż te dwa leki są tak znane, społeczeństwo niekiedy zdaje sobie sprawę, iż różnica pomiędzy nimi jest ogromna.

Escapelle -1500mg lewonorgestrelu. Lek ten jest w stanie zahamować owulacje oraz powoduje zmiany w endometrium. Tabletkę należy zażyć jak najszybciej, lecz nie później niż po upływie 72h.

EllaOne – 30 mg octanu uliprystalu. Tabletka ta ma dłuższe działanie, aż do 120 godzin po stosunku, lecz mimo to jej najlepsze działanie jest po jak najszybszym zażyciu. EllaOne hamuje owulacje, jednak różni się tym, że nie powoduje zmian w endometrium.

Pamiętajmy, że decyzje o zażyciu odpowiedniej tabletki podejmuje lekarz, na własną rękę, nie możemy działać, jest to zabronione. Lekarz Marcin Łata wśród swoich usług ma możliwość wystawienia e-recepty na tabletkę dzień po.