Branża technologii fitness wymyśliła wiele sposobów monitorowania twojego zdrowia i reżimu treningowego. Twój popularny Fitbit lub Xiaomi Mi Band może dostarczać Ci informacji na temat Twojego tętna, pokonanych dystansów, częstotliwości treningów i nie tylko. Te 2 sprzęty zajmują się corpore sano, ale co z częścią mens sana?

Singapurski startup Neeuro zabrał się za walkę z tym problemem. Stworzył opaskę na głowę z funkcją elektroencefalogramu (EEG) – to długie słowo oznacza, że odczytuje twoje fale mózgowe. Nazywa się Neeuro Senzeband i jest to w zasadzie Fitbit dla twojego umysłu. Od niedawna na światowym rynku dostępna jest już opaska Neeuro Senzeband 2. Jest to obecnie bez wątpienia jeden z najlepszych sprzętów EEG na świecie do treningu mózgu – twierdzi Krzysztof Peć z BrainShop.pl.

Senzeband jest wyposażony w czujniki EEG, akcelerometr do śledzenia ruchu głowy i synchronizację Bluetooth, aby komunikować się ze smartfonem lub tabletem. Obsługuje zarówno urządzenia z systemem iOS, jak i Android. Jego bateria może wytrzymać do czterech godzin użytkowania. Z kolei najnowsza wersja, jeszcze dokładniej odczytuje EEG i ma również czujnik PPG do pomiaru tętna.

Opaska współpracuje z aplikacją mobilną Memorie (obecnie po aktualizacji), również opracowaną przez firmę. Aplikacja zawiera szereg gier, w które można grać na telefonie lub tablecie, w celu stymulowania określonych obszarów mózgu i trenowania umysłu w zakresie określonych zadań. Aplikacja ma być dostępna po polsku jeszcze w tym roku. W tłumaczeniu aplikacji pomagał jej oficjalny polski dystrybutor.

Aplikacja Memorie zapewnia analizę tego, jak dobrze wytrenowałeś każdą funkcję mózgu.

Gry zostały zaprojektowane z pomocą neuronaukowców, aby użytkownicy mogli ćwiczyć mózg w takich funkcjach, jak pamięć, uwaga, umiejętności przestrzenne, wielozadaniowość i podejmowanie decyzji. Na przykład gra MindCopter wymaga skupienia się na lataniu helikopterem. Siedzące kaczki, w których tytułowe kaczki zmieniają pozycje w rysunkowym stawie, stanowią wyzwanie dla Twojej pamięci i uwagi.

Aplikacja może następnie wyświetlać statystyki dotyczące wydajności, informować o funkcjach mózgu, które trenowałeś, oraz wyznaczać cele do zrealizowania.

Poza aplikacją Memorie do opaski dostępne są również aplikacje: MindViewer (analiza surowego EEG), Cogo (trening uwagi, który jest przeznaczony do stosowanie wyłącznie przez klinicystów i wymaga zdobycia odpowiedniej certyfikacji przez jego zastosowaniem) oraz wkrótce Galini (trening mindfulness).

Chodzi o to, że po dwudziestce nasze mózgi nieuchronnie zaczynają się pogarszać, gdy ekscesy naszej lekkomyślnej młodości zbierają swoje żniwo. Jednak badania wykazały, że utrzymując aktywność mózgu poprzez odpowiedni trening, możemy opóźnić to pogorszenie i uniknąć poważniejszych schorzeń mózgu w przyszłości.

Zgrywalizowane podejście do tego rodzaju treningu umysłu nie jest nowe (tytuły takie jak „Pamięć” lub „Koncentracja” Akademii Umysłu trafiają do naszego, hm, umysłu). Różnica polega na tym, że Neeuro używa opaski Senzeband do faktycznego monitorowania fal mózgowych, a tym samym efektu ćwiczeń. Jego sukces zależy od tego, czy sprzęt spełnia obietnicę zapewnienia widocznych korzyści dla funkcji mózgu.

Neeuro współpracuje z neuronaukowcami, a także z prestiżową Singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań (A*STAR) przy opracowywaniu gier i technologii stojących za produktem. Zespół założycielski składa się z trzech osób: Kelly i prezes Eddie Chau byli wcześniej współzałożycielami startupu Brandtology zajmującego się badaniem mediów społecznościowych (przejętego w 2011 r. przez australijską firmę zajmującą się wywiadem medialnym Isentia). Dr Alvin Chan, ekspert w dziedzinie data science i sztucznej inteligencji, jest trzecim współzałożycielem i CEO.

Startup jest przedsiębiorstwem społecznym i członkiem Singapurskiego Centrum Przedsiębiorczości Społecznej (znanego jako Raise). Kelly mówi, że Neeuro jest firmą nastawioną na zysk, ale ma też pozytywny wpływ na społeczeństwo, dlatego też poszła tą drogą.

„Neeuro opowiada się za wykorzystaniem technologii do trenowania mózgu w celu uzyskania zdrowszego umysłu” — wyjaśnia. „Zdajemy sobie sprawę, że w tym aspekcie jest jeszcze wiele do zrobienia – zarówno w szkołach, placówkach medycznych, jak i we własnych domach.

Źródło: https://www.techinasia.com/neeuro-mental-health-wearable-indiegogo