Dbajmy nie tylko o swoje zdrowie, ale również o zdrowie bliskich sobie osób. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę szalejącą pandemię na świecie. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie chorobę SARS-CoV-2, powinien zdecydować się na wykonanie testu. Nawet jeżeli oznacza to konieczność udania się na kwarantannę. Zdrowie jest najważniejsze.

Darmowe i prywatne testy na SARS-CoV-2

Wyróżniamy dwa rodzaje testów na koronawirusa. Pierwsze — to te, które można wykonać tylko i wyłącznie na skierowanie. Drugie — to te, które można wykonać samodzielnie. Za pierwsze odpowiada publiczna służba zdrowia. Za drugie odpowiada sam pacjent. Jeżeli chcemy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na SARS-CoV-2, w pierwszej kolejności dowiedzmy się, jaka jest dokładnie procedura zgłaszania się na taki test.

Niestety, ale nie jest ona łatwa. Może więc warto dowiedzieć się, ile dokładnie kosztują prywatne testy na koronawirusa, które dostępne są od ręki, bez konieczności skierowania. Prywatny test może wykonać każda osoba, która odczuwa taką potrzebę. Nawet jeżeli nie wykazuje ona żadnych objawów chorobowych.

Kiedy wykonać test na koronawirusa?

Istnieje jeszcze drugi podział testów na SARS-CoV-2. Wyróżnia się test RT-PCR, Rt-Lamp, antygenowy i serologiczny. Testy RT-PCR i RT-LAMP dedykowane są wtedy, kiedy tylko wystąpią pierwsze oznaki chorobowe. Test serologiczny najlepiej wykonać ok. 2.-3. tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów.

Jest jeszcze test antygenowy, który należy wykonać w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Każda osoba, która udaje się na test, musi wiedzieć, że sam test trwa krótko. Tyle, ile trwa pobranie wymazu z nosa, gardła, nosogardła lub pobranie próbki krwi. Każdy test ma swoje wymogi.

Każdy z tych testów posiada rekomendację WHO, która na bieżąco kontroluje stan epidemii na całym świecie. Przygotowanie zależy od rodzaju badania. Przed testem (najlepiej dzień, dwa dni wcześniej) należy w punkcie badań dowiedzieć się, jakie są dokładnie wymogi. Nie można również zapomnieć o dowodzie osobistym i formularzu, który trzeba mieć przed wykonaniem testu.

Prywatna klinika medyczna

Test na SARS-CoV-2 należy najlepiej wykonać w prywatnej placówce medycznej — w szczególności, jeżeli zależy nam na czasie, co jest bardzo ważne, np. w przypadku wyjazdu za granicę w celach zarobkowych lub na wakacje. Szacuje się, że ceny za poszczególne testy na koronawirusa utrzymują się na poziomie: test RT-LAMP – 250 zł, test RT-PCR – od 398,99 zł, test antygenowy – 150 zł, test na przeciwciała IgM – 120 zł, test na przeciwciała IgG – 120 zł, test na przeciwciała IgG+IgM – 220 zł.

Są to ceny szacunkowe, ponieważ wszystko zależne jest od punktu pobrań, gdzie się udamy. Istnieje również możliwość wykonania prywatnego testu na koronawirusa w domu. Jest to jednak najdroższa opcja (pielęgniarka pojawia się w domu do pobrania wymazu), której cena może przekraczać nawet 700 zł. Można również zamówić specjalny pakiet, który umożliwi pobranie samodzielnie próbki do wykonania testu.