Temat jest dość przewrotny i wydaje się to niemożliwe, ale tylko pozornie.

Głodzenie się i przelewanie litrów potu na siłowni owszem da szybkie rezultaty, ale nie jest jedynym rozwiązaniem.

Jeśli brakuje Ci czasu i samozaparcia, wystarczą całkiem proste metody, które pomogą zrzucić wagę trochę wolniej, ale skutecznie.

Podstawowa zasada zrzucania wagi

Zasada jest jedna i niezmienna. Aby schudnąć trzeba spalać więcej kalorii niż przyjmować w pożywieniu i napojach. W dużym skrócie deficyt 7, 000 kcal to 1 kilogram mniej na wadze.

Kalkulator BMR

W Internecie roi się od kalkulatorów BMR czyli podstawowego zapotrzebowania energetycznego. Wstawiając dane na temat swojego wieku, płci, wagi i ogólnej aktywności ruchowej otrzymamy liczbę kalorii, która codziennie spala nasz organizm na podtrzymanie swoich funkcji.

Każda forma ruchu to dodatkowo spalone kalorie.

Metoda drobnych zmian w aktywności

Codzienne życie przynosi nam mnóstwo możliwości, których wykorzystanie pozwoli nam spalać sporo więcej kalorii czyli schudnąć. Niektóre z nich są dobrze znane, ale ważniejsze niż ich znajomość jest wykorzystanie w praktyce.

Spacer na odchudzanie

Jeśli Twoją słabą stronę jest silna wola, warto wybrać kilka sposobów i ustalić, że codziennie wykorzystasz minimum dwa-trzy z nich w dowolnej konfiguracji aby uniknąć rutyny.

  • Codzienne podróże do pracy to mnóstwo możliwości na dodatkowy ruch. Wystarczy wysiąść przystanek wcześniej i podejść kawałek pieszo. Można chociaż kilka razy w tygodniu dojeżdżać do pracy rowerem. Rezygnacja z windy też się opłaci.
  • Biuro daje kolejne okazje do ruchu. Pójdź do koleżanki zamiast pisać do niej maila lub dzwonić. Przynajmniej raz na godzinę wstań od komputera i zrób krótki spacer.Podczas prezentacji chodź po sali zamiast siedzieć przy laptopie.
  • Domowe obowiązki i zajęcia to już prawdziwa skarbnica. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, staraj się jak najczęściej korzystać ze schodów. Mało aktywne działania jak oglądanie telewizji możemy urozmaicić jazdą na rowerku stacjonarnym lub chodzeniem na stepperze. Jeśli nie masz takiego sprzętu, spróbuj pobiegać trochę w miejscu. Przecież nikt Cię nie widzi. Rozmawiając przez telefon spaceruj po domu zamiast zasiadać na kanapie.

Zmiany w diecie, których prawie nie zauważysz

Nie trzeba robić ogromnych wyrzeczeń czy przechodzić na dietę 1000 kalorii.

Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej, istnieje mnóstwo sposobności na ograniczenie kaloryczności naszych posiłków. Poniżej znajdziesz tylko kilka przykładów, kolejne możesz mnożyć i wdrażać w życie.

Żeby schudnąć Warto przyjrzeć się liczbie kalorii w najczęściej zjadanych przez nas produktach żeby móc oszacować codziennie przyjmowaną ilość.

  • Kromka zwykłego chleba to mniej więcej 80-100 kalorii, podczas gdy pieczywo chrupkie to tylko ok. 20.
  • Warzywa są z reguły niskokaloryczne więc wystarczy w codziennych daniach użyć ich trochę więcej kosztem makaronów, ziemniaków czy tłustego mięsa.
  • Typowo polskie potrawy jak kotlety mielone czy schabowe można upiec w piekarniku zamiast smażyć w tłuszczu. Nawet pączki można piec.
  • Sos do sałatki będzie dużo mniej kaloryczny jeśli użyjemy w przewadze soku z cytryny i sosu sojowego zamiast dużej ilości oleju lub oliwy.
  • Większość produktów ma swoje bardziej dietetyczne odpowiedniki, które warto wypróbować – serki i jogurty typu light, wędlina drobiowa, chude mleko… przykłady są bardzo liczne.
  • Pamiętaj, że ogromną pułapką są napoje. Jeśli w składzie poza woda pojawia się głownie cukier, od razu staje się jasne dlaczego trudno nam schudnąć.

Istnieje bardzo dużo sposobów na pozbycie się dodatkowych kilogramów. I wcale nie wymagają one dużych wyrzeczeń. Raczej pomysłowości i zwracania uwagi na szczegóły. Pozostaje tylko trzymać kciuki za rezultaty i chudnąć.