Zakup odpowiedniego sprzętu sportowego do domowego treningu, może zdecydowanie pomóc nam w utrzymaniu dobrej kondycji i pozbyć się niepotrzebnych kilogramów. Dla wielu z nas to jedyny, aczkolwiek najlepszy sposób kontynuowania aktywności fizycznej w okresie jesienno-zimowym. Własna siłownia w domu, czemu nie. Ale pojawia się pytanie co kupić, aby ten sprzęt był praktyczny, a co najważniejsze nie zajmował zbyt dużo miejsca. Wraz z FitRepublic.pl podpowiemy Wam, w jakie urządzenia i sprzęty zainwestować, aby trening był dopasowany do naszych upodobań i potrzeb.

Gimnastyka w domu

Obecnie fitness we własnym domu to nie jest żaden problem. Mamy odpowiednie filmy np. YT, czy płytach DVD, przedstawiające kompleksowe zestawy ćwiczeń, opracowane przez wykwalifikowanych trenerów. Wystarczy włączyć i ćwiczyć. Jednak warto do takiego treningu zakupić sobie odpowiednie oprzyrządowanie, które pomoże nie tylko efektywnie ćwiczyć, ale też szybko zauważyć rezultaty naszych treningów.

Skakanka

Pierwszym dość popularnym przyrządem do ćwiczeń jest skakanka. Proste narzędzie do treningu, a przynosi wiele korzyści. Ten rodzaj sprzętu cieszy się dużą popularnością wśród osób trenujących sztuki walki. Skakanka pozwala na wyrobienie sobie koordynacji nerwowo-mięśniowej. Ponadto doskonale wpływa na wydolność krążeniowo-oddechową. Dlatego jest idealnym przyrządem do rozgrzewki, która przygotuje nas do właściwych ćwiczeń.

Jednak trening na skakance nie tylko może rozgrzać, ale też być swego rodzaju treningiem cardio. Od prostych skoków możemy przejść do bardziej zaawansowanych elementów, jak np. znanych w crossficie double unders.

Taśmy TRX

To, co obecnie jest dość często wykorzystywane przy ćwiczeniach na różne partie mięśniowe i przy rozciąganiu to taśmy TRX. Ten rodzaj sprzętu daje niesamowite rezultaty, ponieważ pozwala na przetrenowanie całego ciała, przy dużej ilości ćwiczeń. Ponadto taśmy TRX pozwalają osobom początkującym, prawidłowe wykonywanie niektórych dość trudnych do dokładnego opanowania ćwiczeń, np. właściwe wykonywanie przysiadów. Przy tym angażują większą ilość mięśni.

Dla bardziej zaawansowanych pozwalają wykonać bardziej skomplikowane ćwiczenia np. pompki, czy przyciąganie i napinanie pewnych partii mięśniowych, wykorzystując przy tym elementy podporowe przy ścianach i suficie.

Hantle

Do pracy nad sylwetką idealnym przyrządem będą hantle. Jak wiadomo, idealną rzeźbę ciała możemy osiągnąć, poddając je stopniowo zwiększającym się obciążeniu. Do tego rodzaju treningu idealnym rozwiązaniem są hantle. Dzięki tym narzędziom nasz prosty zestaw ćwiczeń może wznieść się na bardziej zaawansowany poziom. Gdyż z klasycznej gimnastyki, możemy uczynić intensywny trening siłowy. Dzięki nim możemy łatwiej wyrzeźbić sobie nie tylko mięśnie ramion, ale też ud, pośladków, brzuch i nóg. Praca z obciążeniem daje zdecydowanie lepsze rezultaty.

Rowerek treningowy

Rowerek treningowy w naszych domach jest dość popularnym sprzętem sportowym. Obecnie dość niewielkich rozmiarów rowerki domowe, nie zajmują dużo miejsca, a można na nich ćwiczyć, oglądając np. dobry film. Rowerek stacjonarny to idealne rozwiązanie na trening cardio, rozgrzewkę lub jako trening metaboliczny. Obecnie w sklepach możemy spotkać wiele rodzajów rowerków treningowych, dedykowanych zarówno amatorom, jak i zawodowcom.

Dla osób początkujących mamy rowerki magnetyczne z przejrzystymi wyświetlaczami LCD, pokazujące wszystkie parametry treningu. Osoby zaawansowane skłonią się ku rowerkom spinnigowym, zapewniającym bardziej intensywny trening, wpływający na wydolność i tempo spalania tkanki tłuszczowej. Więcej na temat rowerka treningowego dowiesz się na stronie: https://fitrepublic.pl/rower-stacjonarny-a-odchudzanie-jakie-sa-efekty-tego-cwiczenia/.

Orbitrek

Bardziej rozwiniętą formą rowerka stacjonarnego jest orbitek, zwany rowerkiem eliptycznym. Orbitek to dość proste do opanowania urządzenie treningowe. Zaletą jego jest to, że na tym przyrządzie możemy jednocześnie ćwiczyć praktycznie większość partii mięśniowych. Co w dużej mierze wpływa na efektywność naszego treningu i spalania zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zarówno rowerek stacjonarny, jak i orbitek są urządzeniami, na które możemy wygospodarować nieco miejsca w naszym mieszkaniu czy domu. Z powodzeniem można jest schować z sypialni, pokoju gościnnym lub za drzwiami w salonie. Natomiast dzięki zamontowanym kółkom, w prosty sposób możemy je przetransportować na miejsce treningu.