Worki stomijne umożliwiają higieniczne i bezpieczne gromadzenie zawartości jelit lub pęcherza, gdy ich wydalanie drogą naturalną jest w wyniku choroby niemożliwe. Osoby mające przetokę jelitową lub moczową mogą skorzystać z refundacji NFZ na worki stomijne.
Dzięki stomii ratowane jest życie i zdrowie wielu pacjentów. Zabieg ten polega na chirurgicznym utworzeniu połączenia jelita grubego, jelita cienkiego czy układu moczowego ze skórą na brzuchu. Dzięki temu możliwe jest odprowadzanie na zewnątrz organizmu kału i moczy, gdy w wyniku choroby ten istotny proces nie może się odbywać w sposób naturalny Sprzęt stomijny wysokiej jakości umożliwia zaś komfortowe funkcjonowanie. Worki stomijne od sprawdzonych producentów to dyskrecja i wiele udogodnień związanych z ich opróżnianiem. To bardzo istotne, gdyż pacjenci ze stomią mają dużo obaw, jeśli chodzi o to, jak będzie wyglądało ich życie i funkcjonowanie po tego typu zabiegu.
Stomia – przyczyny i rodzaje
Główną przyczyną wykonywania stomii jest nowotwór jelita grubego. Poza tym zabieg ten jest wykonywany w przypadku: polipowatości jelita grubego, niedrożności jelit, wrzodziejącego jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna czy też nowotworów złośliwych układu moczowego. Należy pamiętać o tym, że stomia często nie jest rozwiązaniem na zawsze. Zdarza się – na przykład po regeneracji jelita – że stomia jest likwidowana. W związku z tym pacjent może funkcjonować tak jak przed zabiegiem. Istnieją też różne rodzaje stomii: kolostomia (po usunięciu części jelita grubego lub odbytnicy), ileostomia (gdy jest usunięte całe jelito grube), urostomia (gdy pacjent nie może wydalać moczu drogą naturalną).
Worek stomijny – rodzaje
Wybór worka stomijnego to podstawa komfortowego funkcjonowania. Są dostępne warianty worka dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta po operacji. Worek może mieć różną pojemność i rozmiar. Produkty są też dostosowane do tego, czy stomia jest wklęsła czy płaska. Bardzo ważne jest też to, by płytka stomijna, czyli część przylegająca do skóry i umożliwiająca przymocowanie worka, była szczelna i nie wywoływała podrażnień skóry. Są worki, które w celu zwiększenia komfortu osób ze stomią zawierają miód manuka (mający właściwości antybakteryjne i przeciwzaplane) oraz filtr węglowy, który zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Przy wyborze worków stomijnych konieczne jest też podjęcie decyzji, czy worek ma być jednoczęściowy, czy dwuczęściowy. W tym drugim przypadku płytka stomijna nie musi być odklejana codziennie, zdejmowany jest w celu jego opróżnienia tylko worek.
Worki stomijne refundowane przez NFZ, od sprawdzonych producentów, to duże wsparcie dla wszystkich, którzy na co dzień funkcjonują ze stomią. To komfort, bezpieczeństwo i dyskrecja tak ważne w tym przypadku. Nie tylko ze względów fizjologicznych, ale i psychologicznych.
Najnowsze komentarze