Regularne praktyki jogi, dostosowane do indywidualnych potrzeb i umiejętności, mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, emocjonalne i duchowe. Joga poprawi elastyczność ciała, doda siły i zwiększy ogólną kondycję fizyczną. Asany, czyli pozycje w jodze, angażują różne grupy mięśni. Regularna praktyka jogi może prowadzić do poprawy elastyczności i siły mięśniowej. Joga to także prawidłowe oddychanie i płynność ruchu, które prowadzą do poprawy wydolności oddechowej oraz układu sercowo-naczyniowego. Aby rozpocząć praktykę jogi potrzeba zaledwie kilu rzeczy. Przyda się do jogi mata na własność, wałek, pasek oraz specjalne kostki. Na samym początku warto skorzystać z zajęć grupowych lub indywidualnych, aby nie nabawić się kontuzji. 

Wybieramy matę do jogi i potrzebne akcesoria

Joga to sport cieszący się coraz większą popularnością. Tu nie ma znaczenia wiek, ani płeć. Jogę uprawiać może niemal każdy. Wspaniałe jest to, że wcale nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Mata do jogi antypoślizgowa to jedyna rzecz, którą warto zakupić od razu. Pozostałe akcesoria, takie jak wałek, kostki, piłeczki, czy paski najczęściej dostępne są w szkole jogi i możemy je kupować etapami. Mata do jogi powinna zapewnić odpowiednią przyczepność i mieć właściwości antypoślizgowe. W ten sposób unikniemy poślizgnięcia się podczas wykonywania asan. Najlepiej wybierać maty z powierzchnią zapobiegającą ślizganiu się w szczególności, jeśli praktykujemy dynamiczne style jogi. Znaczenie ma też grubość maty. Maty o odpowiedniej grubości zapewniają amortyzację i ochronę stawów podczas praktyki. Powinny być wystarczająco grube, aby zapewnić komfort, ale jednocześnie nie za grube, aby umożliwić stabilność w asanach. Istnieje wiele rodzajów materiałów używanych do produkcji mat do jogi. Dużą popularnością cieszą się maty do jogi kauczukowe oraz maty korkowe. Mata do jogi wykonana może być również z PVC, czyli polichlorku winylu. Do dynamicznej jogi sprawdzą się maty wykonane z poliuretanu, zapewniające odpowiednią przyczepność. Dokonując zakupu warto wybrać matę wykonaną z materiałów wysokiej jakości, które są trwałe, nietoksyczne i łatwe do czyszczenia. Nie mniejsze znaczenie ma długość maty. Do jogi statycznej sprawdzą się te nieco dłuższe. Odpowiednia wielkość maty zapewni komfort ćwiczeń. Profesjonalna mata do jogi powinna być łatwa do zwijania i przenoszenia. Świetnie sprawdzają się wygodne uchwyty lub paski do przenoszenia.

Czym różni się joga statyczna od jogi dynamicznej?

Zakup maty do jogi to dopiero początek. Bez względu na to, czy wybór pada na maty kauczukowe, czy korkowe, to i tak w pierwszej kolejności musimy wybrać rodzaj jogi, którzy chcemy wypróbować. Rozpoczynając swoją przygodę na macie warto poczytać o tym, jakie warianty mamy do wyboru. Szkoły jogi mają w tej kwestii wiele do zaoferowania. Joga może być praktykowana zarówno w formie statycznej, jak i bardziej dynamicznej. Joga statyczna skupia się na utrzymaniu pozycji asan przez dłuższą jednostkę czasu. W tej formie jogi kluczową rolę odgrywa utrzymanie stabilności, równowagi i głębokiego rozciągnięcia. Pozycje są utrzymywane bez większego ruchu, co umożliwia skupienie się na oddechu i wyciszeniu umysłu. Z kolei joga dynamiczna skupia się na płynnym ruchu, synchronizującym poszczególne asany z oddechem. W tej formie jogi zmiany pozycji następują w dynamiczny sposób, często płynnie, przechodząc z jednej asany do drugiej. Tu ruch jest dynamiczny i prowadzi do wzrostu temperatury ciała. Pozwala spalić więcej kalorii i wzmocnić kondycję fizyczną.