Praca i nauka przy biurku chyba wszystkim kojarzy się z siedzeniem, ale dla osób cierpiących na przewlekły ból pleców, najlepsze będzie biurko regulowane, ale stojące. Okazuje się, że według badań, osoby, używające takiego biurka nie odczuwały bólu pleców i szyi, a dodatkowo miały lepszy nastrój. Być może czas, aby inaczej spojrzeć na pracę biurową?

Jak pracować z przewlekłym bólem pleców?

Dla wielu ludzi zdrowy kręgosłup jest priorytetem, ale jak pracować i się uczyć, kiedy trzeba zmagać się z bólem, zwłaszcza podczas długiego siedzenia przy biurku? Regulowane biurka stojące mogą okazać się prawdziwą rewolucją, która odmieni obraz pracownika schowanego za monitorem, w przygarbionej pozycji siedzącej. Część fizjoterapeutów wierzy, że stojące biurka są w stanie pomóc w zmniejszeniu przewlekłego bólu pleców. Nie od dziś wiadomo, że uczniowie i pracownicy biurowi kilka godzin dziennie siedzą w złej postawie, co dodatkowo kumuluje stres. Kręgosłup każdego człowieka w naturalnym kształcie jest zbliżony do litery „S”, ale dłuższe okresy garbienia się powodują, że zmienia się on w „C”, kiedy zarówno głowa, jak i szyja wystają do przodu, a ramiona i dolna część pleców pozostają zgarbione. Jest to szczególnie powszechne w przypadku osób, które spędzają dużo czasu przy biurku lub przed komputerem.

Biurko jest ważniejsze od krzesła!

Bardzo często ludzie, którzy mają pracę siedzącą największą wagę przywiązują do krzeseł. Wydaje się to dość logiczne, że skoro przez osiem godzin siedzą, to powinni mieć wygodne krzesło, ale jest to mit, ponieważ kiedy się siedzi, to krzesło jedynie podtrzymuje nieprawidłową postawę i nie ma znaczenia, czy będzie to najdroższy fotel jaki tylko jest dostępny na rynku. Źle siedząc obciąża się kręgosłup wraz z wspierającymi go tkankami miękkimi. Natomiast, kiedy się stoi, nadal można się garbić, ale jest to ograniczone i co najważniejsze, kręgosłup jest mniej obciążony. Osoby, które cierpią na istniejące problemy z plecami, mogą stwierdzić, że biurko z regulacją wysokości zmniejszy obciążenie pleców.

Co radzą eksperci?

Większość fizjoterapeutów i ekspertów do spraw zdrowia jest zdania, że pracownicy, którzy mają siedzącą pracę powinni często zmieniać postawę w ciągu dnia. Biurka z regulowaną wysokością znacznie ułatwiają znalezienie optymalnej pozycji i równowagi między staniem a siedzeniem, a to z pewnością przełoży się na wyższą produktywność.