Jak właściwie zatroszczyć się o skórę całego ciała, odpowiednio ją odżywić i cieszyć się jej świetną kondycją? Dużą uwagę przykłada się przede wszystkim do pielęgnacji cery, czasem zupełnie zapominając o potrzebach innych obszarów skóry. Oto 5 kroków, które uświadomią Ci, jak łatwa jest pielęgnacja ciała. Jeśli chcesz zauważyć jej efekty, musisz tylko regularnie stosować się do podanych niżej wskazówek.

1. Codziennie dokładnie oczyszczaj skórę całego ciała

Pielęgnacja ciała krok po kroku zawsze rozpoczyna się od tego, czego pominąć nie można, czyli od oczyszczania. Twoja skóra potrzebuje codziennego i dokładnego oczyszczania, żeby usunąć z niej regularnie zbierające się zanieczyszczenia.

Oczyszczanie skóry całego ciała to oczywiście codzienna kąpiel lub prysznic. Jeśli chcesz zadbać o swoją skórę, zwróć uwagę na temperaturę wody. Nie powinna być ona zbyt gorąca, ponieważ podrażni skórę i rozszerzy jej pory. Kolejna ważna rzecz, nad którą warto zwrócić uwagę, to odpowiedni dobór kosmetyków myjących. Nie powinny zawierać zbyt silnych składników, które mogą działać wysuszająco.

2. Pamiętaj o nawilżaniu, i to nie tylko skóry twarzy

Nie tylko skóra twarzy potrzebuje codziennego nawilżenia. Zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki nawilżające takie jak lekkie mleczka odpowiednie dla skóry ze skłonnością do przetłuszczania się albo gęste balsamy idealne dla skóry suchej.

Kosmetyki nawilżające poleca się nakładać na oczyszczoną skórę zaraz po kąpieli, najlepiej przed snem. Skóra po umyciu szybciej i skuteczniej przyswaja cenne substancje znajdujące się w kremach czy balsamach. Kiedy śpisz, zachodzą w niej silne procesy regeneracyjne.

3. Wykonuj peelingi i złuszczaj martwy naskórek

Komórki naskórka stale się regenerują, przez co Twoja skóra potrzebuje złuszczania suchego martwego naskórka znajdującego się na jej zewnętrznych warstwach. W tym celu najlepiej raz w tygodniu sięgaj po peelingi przeznaczone do skóry całego ciała.

Peelingi można podzielić na dwa rodzaje: kosmetyki z drobinkami trącymi, które ścierają martwy naskórek oraz zawierające składniki aktywne zmiękczające go i usuwające go w sposób chemiczny. Odpowiedni produkt dla siebie dobierz pod kątem rodzaju własnej skóry. Peelingi z drobinkami trącymi są odpowiednie dla zdrowej i odpornej skóry tłustej. Skóra wrażliwa i sucha skorzysta na wyborze delikatnych peelingów chemicznych.

4. Odpowiadaj na indywidualne potrzeby skóry

Pamiętaj, że wszystkie wskazówki odnośnie pielęgnacji skóry, jakie znajdziesz w internecie, są pisane ogólnikowo i odnoszą się do dużej grupy ludzi. Nikt nie zna Twojej skóry i jej indywidualnych potrzeb lepiej od Ciebie.

Dbaj o to, by wszystkie kosmetyki, jakie nakładasz na skórę, były właściwie dobrane do jej typu i ewentualnych problemów. Jeśli zauważysz jej osłabienie, pojawiające się zmiany lub inne objawy, które mogą świadczyć o utracie równowagi, reaguj od razu i sięgaj po kosmetyki łagodzące z odpowiednią kompozycją składników aktywnych.

5. Zadbaj o zdrowy tryb życia

Nawyki pielęgnacyjne mogą mieć duży wpływ na kondycję i wygląd skóry, ale to nie wszystko. Musisz wiedzieć, że Twój styl życia i czynniki takie jak ilość snu czy dieta również widocznie przekładają się na zdrowie Twojej skóry. To nieuniknione, dlatego jeśli chcesz cieszyć się pięknym wyglądem, musisz zadbać również o warunki, w jakich żyjesz.

Zwróć uwagę na swoją dietę i ilość dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Możesz wykonać proste badania krwi, żeby upewnić się, że Twój organizm nie zmaga się z żadnymi istotnymi niedoborami witamin lub minerałów. Zadbaj o odpowiednią ilość wody wypijanej każdego dnia i optymalny czas snu, czyli przynajmniej 7 godzin nieprzerwanego odpoczynku każdej nocy.