Żywa woda inaczej jest nazywana wodą alkaliczną, posiadającą pH zasadowe. W ostatnim czasie wiele się mówi o takiej wodzie i jej prozdrowotnych właściwościach. Pojawiają się nawet głosy, jakoby żywa woda miała wpływać na procesy starzenia, opóźniając je, a także regulować poziom pH organizmu, a nawet działać zapobiegawczo w przypadku takich chorób jak rak. Woda alkaliczna może dla niektórych brzmieć nieco „chemicznie”, ale to, że woda jest zasadowa to tak naprawdę jej poziom pH. Współczynnik pH równy 1 oznacza, że coś jest kwaśne, a pH równe 13 informuje, że coś jest zasadowe. W przypadku żywej wody, jej poziom pH przewyższa poziom zwykłej wody, dlatego część ludzi i naukowców uważa, że jest w stanie neutralizować kwas w organizmie.

Powstawanie żywej wody. Jak to wygląda?

Żywa woda powstaje poprzez filtrowanie zwykłej wody, aby usunąć z niej niektóre cząstki, a później poddaje się ją oczyszczeniu, następnie dodaje się wybrane alkaliczne minerały i powstała w ten sposób woda jest elektrolizowana. Robi się to po to, aby wytworzyć strumienie kwaśnej wody, ale także żywej. Zwolennicy przekonują o licznych zaletach takiej wody:

  • posiada antyoksydanty,

  • oczyszcza z toksyn,

  • pobudza wzrost roślin,

  • niszczy komórki rakowe,

  • usprawnia układ krążenia,

  • zapobiega depresji,

  • u diabetyków, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę

Jak żywa woda wpływa na samopoczucie?

Ogromną popularność żywa woda zawdzięcza przekonaniu, że korzystnie wpływa na cały ludzki organizm. Można znaleźć badania naukowe, informujące o tym, że spożycie takiej wody niesie ze sobą pozytywne skutki na stan kości. Można dotrzeć także do informacji, że stare komórki kostne są rozkładane i zastępowane nowymi, czyli że zachodzi proces resorpcji. Naukowcy, będący autorami tychże badań uważają, że żywa woda stanowi bogactwo wodorowęglanów i wapnia. Pojawiły się również badania o wpływie wody alkalicznej na nowotwory, jednak nie można z całą stanowczością stwierdzić, że za sprawą tej wody można się wyleczyć z raka. Pewnym wydaje się fakt, że żywa woda pomaga zwalczać refluks, a jej picie może uzupełniać inne metody terapii w chorobie refluksowej. U chorych na cukrzycę można zaobserwować podobny korzystny wpływ: chory, którzy przez 3 do 6 miesięcy pił żywą wodę miał niższy poziom cukru we krwi.

Ponieważ nie ma dowodów, które jednoznacznie stwierdzają korzyści zdrowotne wody alkalicznej, nie istnieje zalecana ilości, którą należy spożywać. Jeśli jednak ktoś chce spróbować, zaleca się, aby zacząć od małych dawek.